تاریخ امروز:۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاهش ۴۰ تا ۶۰ درصدی هزینه ها با استفاده از سامانه پایش روکش آسفالت

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مجید کیانپور مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک قدمت ۶۵ ساله دارد و این حوزه یکی از قدیمی ترین حوزه‌ها در کنترل کیفیت فعالیت‌های عمرانی کشور به شمار می‌رود، گفت: همواره ردپای این آزمایشگاه با قدمت ۶۴ ساله در تمامی بخش‌ها بوده و با مجموعه وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت کشور شهرداری تهران، شرکت ساخت بنیاد مسکن و همچنین ۳۰ دستگاه اجرایی فعالیت مستقیم و کاملی داشته و  آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بیش از ۱۰۰۰ واحد فعال محلی دارد.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه این آزمایشگاه یکی از بزرگترین شبکه آزمایشگاهی در سراسر کشور به شمار می‌رود که ۲۵۰۰ نفر کارشناس خبره در این حوزه فعالیت دارند، گفت: خوشبختانه این آزمایشگاه خدمات خوب و منحصر به فردی به کشور ارائه کرده و بیش از ۵۰۰ فراوانی آزمایش در آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک انجام شده است.

کیانپور تصریح کرد: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به دنبال توسعه فعالیت‌های خود از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و همواره در این بخش به دنبال روش‌های نوین و نسل‌های جدید در این حوزه هستیم و همواره از انجام آزمایش‌های غیر مترقبه که نیاز به تجدید نظر داشته است، خودداری می‌کنیم.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک افزود: آزمایش سطح رویه راه‌های شریانی کشور را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و با وزارت راه و شهرسازی، شرکت زیرساخت در شرکت آزادراه‌ها و همچنین سازمان راهداری و همچنین مجموعه دستگاه‌های وزارت کشور در طی این مدت فعالیت مستقیم داشته‌ایم و تمامی فعالیت‌های فنی و مکانیک خاک هم بر مبنای تکنولوژی‌های روز دنیا و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با بومی‌سازی تکنولوژی ارائه داده‌ایم.

او توضیح داد: در طول ۱۲ سال گذشته ما با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا نسل ۳ سامانه‌های پایش را در اختیار آزمایشگاه نوین خود قرار داده‌ایم و با استفاده از دستگاه‌های نوین، بررسی و ارزیابی راه‌های شریانی کشور در فعالیت‌های برون شهری را انجام داده‌ایم.

او بیان کرد: مدیریت در استفاده بهینه از منابع مالی و مصالح مصرفی را در حوزه نگهداری راه‌ها ارائه کرده‌ایم و با استفاده از این اقدامات ۵۰ درصد از هزینه‌های نگهداری راه‌های برون‌شهری و درون‌شهری را کاهش داده‌ایم.

کیانپور اظهار کرد: همچنین شرکت‌های دانش بنیان هم اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌توانند سامانه‌های موجود در این زمینه را بومی‌سازی کنند و ما هم در این بخش از فعالیت آنها استقبال کرده‌ایم.

کیانپور اشاره کرد: از فعالیت بیش از ۵۰۰ نیروی دانش آموخته رشته‌های راه و شهرسازی در این حوزه استفاده کرده‌ایم و با این اقدامات شاهد کاهش هزینه‌های بسیار زیادی در این بخش هستیم.

او یادآور شد: با ارائه طرح‌های مهندسی و خدمات جدید امیدواریم از این ظرفیت به خوبی استفاده شود و از سوی دیگر با توجه به ظرفیت‌های مختلف در این بخش ما می‌توانیم تکنولوژی‌های روز را در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه صادر کنیم.

کیانپور با بیان اینکه بر اساس عمر مفید آسفالت و روکش نهایی پایش‌ها انجام می‌شود، افزود: به طور معمول این عمر مفید ۲ تا ۳ سال است و قسمت‎های اصلی درون شهری و برون شهری و نگهداری و مرمت را انجام می‌دهیم و قسمت‎های اصلی درون شهری و برون شهری و نگهداری فنی و همچنین مرمت راه‌ها را انجام می‌دهیم.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک توضیح داد: بیش از ۷۵ هزار کیلومتر از محورهای اصلی در داخل و خارج از محدوده‌ها را مورد سنجش و نتایج پایش آنها را هم در غالب محورهای مختلف مورد بهره‌برداری قرار داده‌ایم .

او اظهار کرد: هدف پایش، کاهش هزینه‌های نگهداری و پرهیز از روش‌های کاملا سنتی است، ما این اقدامات و بررسی‌ها را بر اساس نوع ترافیک از جمله سنگین و نیمه سنگین انجام می‌دهیم و در نهایت نتیجه پایش را به بخش‌های مختلف ارائه می‌دهیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با این موضوع که چند دستگاه پایش و بررسی روکش آسفالت وجود دارد، گفت : ۲ سری دستگاه اسکنر و پایش روکش آسفالت وجود دارد که به صورت کامل، تمامی روکش آسفالت‌ها را بررسی می‌کند.

او گفت: این اقدامات تا حدودی ۴۰ درصد قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد و باعث ۶۰ درصد صرفه‌جویی هزینه‌ها می‌شود و این اقدامات بر اساس استانداردهای موجود در دنیا انجام می‌شود.

کیان پور در پایان تاکید کرد: تاکنون در چندین پروژه آزاد راهی و بزرگراهی با استفاده از همین سامانه‌ها ارزیابی و پایش انجام شده که نتایج این بررسی‌ها مستقیم به پیمانکار و مدیران شرکت‌ها ارسال شده است.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *