تاریخ امروز:۲۸ دی ۱۴۰۰

کاهش تورم به معنی ارزان شدن کالاها نیست

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضایی، معاون دفتر شاخص قیمت‌های ﻣﺮﮐﺰ آﻣﺎر اﯾﺮان تصریح کرد: تورم ماهانه مهر نسبت به شهریور ۰.۲ درصد کاهش داشته است.

او ادامه داد: کاهش نرخ تورم به معنی کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه به این معنی است که سرعت افزایش قیمت‌ها کمتر شده است.

رضایی در پاسخ به این سوال که چرا تورم اعلام شده با آن چیزی که مردم از قیمت ها مشاهده می کنند مطابقت ندارد گفت: نرخ تورم میانگینی از قیمت همه کالاهای مصرفی و مربوط به همه خانوارهای کشور است. ممکن است هر خانوار در هر شهری نسبت به کالایی که بیشتر مصرف می کند درک متفاوتی از تورم داشته باشد.

او در خصوص اینکه باید نرخ تورم برای کالاهای پرمصرف اعلام شود توضیح داد: هفتم هر ماه در سایت مرکز آمار متوسط اقلام پرمصرف را  منتشر می شود اما به جای شاخص خود قیمت را اعلام می کنیم.

رضایی ادامه داد: برای محاسبه تورم باید کالاهای مختلف با هم تجمیع شود و نمی توان فقط برخی کالاها را در نظر گرفت.

معاون دفتر شاخص قیمت‌های ﻣﺮﮐﺰ آﻣﺎر اﯾﺮان در خصوص پیش بینی نرخ تورم در ماه های آینده گفت: پیش بینی جزو وظایف مرکز آمار نیست و ما فقط آمار روز قیمت ها را برای تصمیم گیری و سیاست گذاری مسئولان اعلام می کنیم.

این مقام مسئول بیان کرد: نرخ تورم میانگین قیمت ها در ۳۵۰ روستا و ۲۳۰ شهرستان از کل کشور است که در این ماه در مناطق روستایی ۴۹.۶ درصد بوده و ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل داشته است.

او افزود: نرخ تورم شهری نیز ۴۴.۷ درصد بوده که نسبت به ما قبل۰.۴ درصد کاهش داشته است.

رضایی گفت: در دهک های پایین اقلام خوراکی تاثیر بیشتری در درآمد دارد و در دهک ها بالاتر اقلام مصرفی.

در حال تکمیل…

 

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *