تاریخ امروز:۳۱ خرداد ۱۴۰۰

چه انتظاری از خودروسازان دارید؟

 به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، خودرو برای بسیاری از افراد جامعه علاوه بر جذابیت، تفریح و نوعی علم تلقی شده بلکه برای تعدادی از افراد خرید و فروش آن شغل محسوب می شود. هر چند در مجموع این کالا یک سرمایه برای افراد است اما نباید از این موضوع غافل شد که صنعت خودرو برای هر کشور یک امتیاز محسوب می شود.

 

در ایران از اوایل دهه ۴۰ شمسی در صنعت خودرو شروع به فعالیت کرد. ابتدایی ترین خودروها در ایران مربوط  چهار خودرو پیکان، آریا، شاهین و ژیان در ایران ساخته می‌شد و در این میان پیکان توانسته بود بالاتر از بقیه قرار گیرد. این صنعت روز به روز شاهد گسترش و رشد قابل توجهی شد تا آن جایی که در سال ۲۰۰۹ به هجدهمین خودروساز در جهان و بزرگترین در خاورمیانه تبدیل می شود.

 

اما این رشد در صنعت خودروسازی به دنبال خود چالش های مختلفی را نیز کشانده است تا جایی که بعد رشد چشمگیر تولیدات این صنعت با معضلات مختلفی نظیر مونتاژکاری، بدهی در صنعت قطعه سازی، معوقات در تحویل و همچنین نارضایتی هایی در کیفیت تولیدات مواجه شد.

 

سال گذشته نیز اتفاقات قابل توجهی در این صنعت منجر به آشفتگی بازار و همچنین صعودی شدن قیمت ها و یا بهتر است بگوییم نجومی شدن خودروهای داخلی شد. تصمیماتی که توسط شورای رقابت برای تهیه فرمول قیمت گذاری خودروها صورت گرفت منجر به نارضایتی بسیاری از افراد جامعه شد. 

 

ورود سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت خودروهای داخلی هم وضع آشفته بازار را سامان نداد و مجلسی ها اینبار برای بهبود اوضاع بازار خودرو به دنبال طرحی با نام “خودرو در بورس” رفتند که البته با وجود فراهم بودن زیر ساخت ها در بورس کالا این طرح هم روی زمین ماند. حالا این صنعت با معضل گرانی و همچنین زیان انباشته بسیاری از مرتبطان با این حوزه همراه است و کارشناسان از نشنیده نشدن راهکارهایشان توسط این صنعت گله مندند.

 

شما مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان می توانید نظرات، چالش ها و سوالات خود از مسئولان این حوزه را در قسمت نظرات همین خبر درج کرده و پاسخ خود را از کارشناسان این حوزه که چهارشنبه راس ساعت ۱۴ به طور زنده در مناظره ای با موضوع ” چالش های صنعت خودرو در دولت آینده” دریافت کنید.

 

این مناظره به طور زنده از سایت باشگاه خبرنگاران جوان و حساب های کاربری این خبرگزاری راس ساعت ۱۴ پخش خواهد شد.

 

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *