تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

نیروگاه برق ۴۰۰ کیلو واتی در ترکمنستان توسط پیمانکاران ایرانی ساخته می‌‌‌شود

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان در اختتامیه شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بازرگانی علمی فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با بیان این‌که گسترش روابط فی‌مابین بین در حوزه‌های انرژی، علمی آموزشی و فرهنگی برگزار شد گفت: در این دو روز جلسات مفصلی برگزار شد و به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم.

او ادامه داد:روز گذشته با رئیس‌جمهور ایران دیداری داشتیم و همچنین با وزیر راه و شهرسازی هم جلسات متعددی در موضوعات مختلف برگزار شد که در چند مورد آن به نتایج قطعی رسیده و در مواردی هم قرار شد برای بررسی‌های بیشتر به جلسات بعدی موکول شود.

وزیر امور خارجه ترکمنستان توضیح داد: ما آماده همکاری هستیم و امیدواریم روابط گسترش یابد.

او با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین توافقات صورت گرفته احداث نیروگاه برق ۴۰۰ کیلو واتی در شهر مرزی ماری در نزدیکی سرخس توسط پیمانکاران ایرانی است، گفت: بعد از احداث این نیروگاه برق آن به کشور ایران صادر می‌شود.

وزیر امور خارجه ترکمنستان تصریح کرد: از دیگر موارد در این جلسات سرعت بخشیدن به حمل کالا در بخش‌های جاده‌ای و ریلی شامل مرز‌های سرخس، اینچه‌برون و لطف آباد بوده است.

او افزود: همچنین توافق شد تا برای ترانزیت کالا‌های ترکمنستان از مبداء ایران منطقه‌ای در بندر شهید رجایی برای ترکمنستان در نظر گرفته شود.

مردوف در ادامه به توافق در حوزه آموزشی و فرهنگی هم اشاره کرد و گفت: در حوزه سلامت هم توافق‌نامه‌ای در سال ۲۰۱۵ وجود داشت که  آن را بازنگری کردیم. این توافق‌نامه شامل همکاری در بخش سلامت، درمان و استفاده از تجربیات علمی آموزشی و درمانی بوده‌است.

وزیر امور خارجه ترکمنستان همچنین به توافق در حوزه مسافری و گردشگری هم اشاره کرد و گفت: قرار شد این موافقت‌نامه در آینده نزدیک امضا شود و برنامه‌ریزی‌های لازم برای افزایش همکاری گردشگری صورت گرفت و همکاری در حوزه گردشگری ورزشی هم تدوین شد.

مردوف یادآور شد: ۲۳۶ سند همکاری تاکنون امضا شده و سه دستورالعمل هم در درابتدای اجلاس اضافه کرده‌ایم.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *