تاریخ امروز:۲۴ مهر ۱۴۰۰

نقدینگی در مردادماه به مرز ۴ هزار هزار میلیارد تومان نزدیک‌تر شد

به گزارش خبرنگاربانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس اعلام بانک مرکزی، امروز (۱۷ مهرماه ۱۴۰۰) گزیده آمار‌های اقتصادی مربوط به ماه‌های تیر و مرداد ۱۴۰۰ منتشر شد.

طبق بررسی‌های انجام شده نقدینگی در پایان مرداد امسال به ۳ هزار و ۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسید که این میزان نسبت به سال گذشته با رشد ۳۹.۱ درصدی همراه بود؛ بر اساس آمار ارقام این افزایش نقدینگی سالانه در حال افزایش است. همچنین گفتنی است که میزان نقدینگی بانک مرکزی در تیر ماه ۱۴۰۰ به میزان ۳ هزار  و ۸۱۹ هزار میلیارد تومان رقم خورده بود.

تمامی این خلق پول و ایجاد نقدینگی در صورتی است که میزان مطالبات بانک مرکزی از دولت در مرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته به میزان ۳۶.۲ درصد رشد داشته است و به عدد ۳۸۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.


بیشتر بخوانید


پایه پولی نیز در پایان این ماه به ۵۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش بیش از ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که رشد پایه پولی در مرداد سال گذشته نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ برابر با ۲۶.۸ درصد بوده‌است.

بیش‌ترین اثر در رشد پایه پول مربوط به افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است که نسبت به ماه مشابه سال گذشته، ۲۹.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *