تاریخ امروز:۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،ایوب فرامرزی معاون مرکز آمار ایران با اشاره به نحوه محاسبه نرخ تورم گفت: برای انجام محاسبات نرخ تورم یک مسیر طولانی طی می‌شود.

او ادامه داد: طرحی در مرکز آمار اجرا می‌شود که به چهل هزار خانوار در سال مراجعه می‌کنیم و از این افراپ سوالاتی در ارتباط با میزان و تنوع هزینه هایشان در خانوار پرسیده می‌شود و از هر کدام اقلام کالایی به چه میزان و چه هزینه‌ای در طی یک سال پرداخت می‌کنند.

فرامرزی گفت: بعد از جمع آوری، اطلاعات خانواده‌ها را طبقه بندی و براساس داده‌های به دست آمده، طبقات را مشخص می‌کنیم که کدام کالا‌ها در درجه اول باید در سبد تورمی قرار بگیرند و اثرگذاری وزن هر کدام باید در محاسبات چقدر باشد.

فرامرزی گفت: سرشماری‌های کل کشور هر پنج سال یکبار انجام می‌شد که با روندی که امسال داریم سرشماری به باز ه‌های زمانی یکساله تقلیل پیدا می‌کند.

او ادامه داد:سرشماری بدون مراجعه به درب منازل و به شکل استفاده از داده‌های ثبتی و داد‌هایی که در وزارت خانه‌های مختلف وجود دارد جمع آوری می‌شود.

فرامرزی درباره تورم وزنی گفت: تورم وزنی دوازده ماهه تعیین  می شود یعنی درطی این مدت به شهر‌ها و روستا ها‌ی کشور مراجعه می‌کنیم و در این مراجعه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنیم.

در حال تکمیل …

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *