تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

سیارکی به اندازه یک یخچال، درحالیکه پشت خورشید پنهان شده بود، به زمین نزدیک شد

پرواز این سیارک به سمت زمین، خطری را برای زمینیان به دنبال نداشت اما با این حال، این سیارک سومین جسم نزدیک شده به زمین بود.

این صخره فضایی، در روز یکشنبه بدون هیچ‌گونه هشدار قبلی از حضور خود و بدون آنکه به صورت کامل توسط جو زمین سوخته باشد، از قطب جنوب عبور کرد.

سیارک ۲۰۲۱ UA1 در طی این پرواز، لقب سومین جسمی را دریافت کرد که در فاصله نزدیک به زمین حرکت کرد اما با آن برخوردی نداشت. تخمین زده می‌شود که این تخته سنگ کیهانی قطری در حدود دو متر (۶.۶ فوت) داشته باشد که به اندازه یک وسیله بزرگ در منزل مانند یخچال است. چنین جسمی می‌توانست به صورت کامل در عبور از جو زمین بسوزد و نابود شود.

برای مقایسه، «بولیدی» که در سال ۲۰۱۳ بر فراز روسیه منفجر شد و سبب خرد شدن هزاران پنجره در شهر شد، حداقل ۲۰ برابر بزرگتر بود و در عبور از جو زمین به صورت کامل نسوخته بود.

بدین ترتیب، ۲۰۲۱ UA1 عصر یکشنبه به وقت محلی اقیانوس آرام در ارتفاع حدود ۱۸۰۰ مایلی (۳۰۰۰ کیلومتری) از قطب جنوب گذشت. این فاصله، بیشتر از فاصله‌ای است که ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرار می‌گیرد. با این‌حال، نزدیکتر از مدار ماهواره‌هایی است که در مدار زمین ثابت هستند. سیارک ۲۰۲۰ QG، سیارک دیگری بود که در آگوست ۲۰۲۰ فاصله کمتری به زمین داشت. اما نزدیکترین فاصله‌ای که تاکنون ثبت شده است و در آن سیارک موفق شده است تا از جو زمین فرار کند، ارتفاع حدودی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود و سیارک  ۲۰۲۰ VT4 در نوامبر ۲۰۲۰ در ارتفاع حدود ۲۵۰ مایل یا ۴۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین پرواز کرد.

از آنجا که ۲۰۲۱ UA از سمت خورشید می‌آمد، برای ما قابل مشاهده نبود. درست مانند سیارک بولید که پیش از برخورد شناسایی نشد. ماموریت‌های جدید ناسا شناسایی و از بین بردن چنین نقاط کوری در عالم را هدف قرار داده‌اند.

این حقیقت که در ۱۸ ماه گذشته، سه سیارک با این ابعاد به سمت زمین هجوم آورده‌اند و با ناکامی از کنار آن عبور کرده‌اند، نشان از ازدحام سیارک‌ها می‌دهد. در واقع، این مسئله نشان می‌دهد که فناوری‌های نقشه‌برداری از آسمان و توانایی ستاره‌شناسان برای شناسایی و ردیابی اجرام نزدیک به زمین باید افزایش یابد. در غیر این صورت، لحظات خود را با تردید و ترس از برخورد سیارک‌ها به زمین سپری خواهیم کرد.

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *