تاریخ امروز:۲۴ مهر ۱۴۰۰

سومین جراحی دایی در ناحیه طحال / عوارض لگد ناجوانمردانه گلر بحرین بعد از ۲۷ سال!

به گزارش “ورزش سه”، مصدومیت شدید علی دایی در دیدار ایران و بحرین در بازی های آسیایی در هیروشیمای ژاپن در سال ۱۹۹۴ یکی از مهم ترین مصدومیت های تاریخ ملی فوتبال ایران محسوب می شود. در آن مسابقه ایران که با سرمربیگری استانکو پوکله پوویچ سرمربی کروات در این رقابت ها حاضر شده و این سرمربی تیمی جدید را برای حضور در بازی ها ساخته بود، با امید زیاد به درخشش علی دایی فوق ستاره جوان آن روزهای فوتبال ما وارد رقابت ها شد اما در همان بازی اول بهترین بازیکن خود را از دست داد.

در آن مسابقه علی دایی که به سبک همیشگی خود، بی باک و جسور مسابقه می داد برای به ثمر رساندن یک توپ در نیمه اول در حالت تک به تک با گلر بحرین به آسمان برخاست که حرکت کاراته ای دروازه بان حریف آسیب شدیدی به دایی وارد کرد. حرکت ترسناکی که البته در آن بازی منجر به اخراج دروازه بان نشد اما در فوتبال امروز می تواند محرومیتی طولانی برای هر بازیکن فوتبال داشته باشد.

نادر داوودی عکاس ایرانی که تنها تصویر این مصدومیت را ثبت و منتشر کرده، پس از بازگشت از هیروشیما این تصویر را در ماهنامه تماشاگران منتشر کرد تا هواداران فوتبال بیشتر عمق حادثه را لمس کنند. زمانی که دایی با شدت و سرعت در حال تعقیب توپ است اما گلر توپ که شانسی برای دفع توپ ندارد، درست مثل ورزشکاران رزمی با کف پا و استوک ضربه شدیدی به تن دایی وارد می کند.

 

از این موضوع سال ها گذشته و احتمالا جزییات مصدومیت علی دایی را همه می دانند. اینکه او پس از آسیب دیدگی به کنار زمین آمد اما دوباره به داخل میدان برگشت و تا دقیقه ۹۰ در زمین بود که این حضور ادامه دار در میدان حتی می توانست به قیمت جانش تمام بشود. 

او پس از پایان بازی به بیمارستانی در ژاپن برده شد و بلافاصله مورد عمل جراحی از ناحیه طحال قرار گرفت. این وضعیتی بود که باعث تعجب شدید پزشکان ژاپنی نیز شده بود. 

حالا علی دایی با گذشت ۲۷ سال از آن زمان هنوز اثار این مصدومیت را تحمل می کند. او که بارها و بارها در رقابت های ملی با سر و روی شکسته بازی کرده، چندی پیش در بیمارستان نیکان تهران بستری شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت. عملی که کسی از علت آن مطلع نبود تا اینکه خود او در این زمینه شفاف سازی کرد و با انتشار تصویر نادر داوودی اعلام کرد این مصدومیت به همان لگد معروف برمی گردد.

 

دایی در توضیح خود نوشته: این سومین باری است که از همان ناحیه مورد عمل جراحی قرار گرفته و در حال حاضر شرایط مناسبی دارد.

برای این مرد شناخته شده و بین المللی فوتبال ایران که اخیرا به واسطه رکوردشکنی کریستیانو رونالدو مورد توجه رسانه های جهان نیز قرار گرفته بود ، آرزوی سلامتی همیشگی داریم. با این توضیح که شاید اگر دایی در برخورد با علی حسن به صورت غریزی دست راست خود را روی سینه اش نمی‌گرفت، ممکن بود مصدومیتی به مراتب شدیدتر را تحمل کند. بار دیگر به این عکس دردناک نگاه کنید؛ عکسی که تعصب و فداکاری خاصی در آن موج می زند. چیزی که این روزها در فوتبال ملی به آن بیش از همیشه احتیاج داریم.

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *