تاریخ امروز:۲۸ دی ۱۴۰۰

رکود و کاهش جزئی قیمت‌ها در بازار خودروهای وارداتی

هرچند مصوبه آزادسازی مشروط واردات خودرو برای انجام یک سری اصلاحات به مجلس عودت داده شده است و اجرایی شدن آن قبل از عید سال ۱۴۰۱ عملا غیر ممکن به نظر می‌رسد، اما همچنان بازار خودرو نسبت به آن واکنش نشان داده و شاهد افت قیمت خودروهای وارداتی هستیم.

افت قیمتی که گفته می‌شود در صورت تایید نهایی این طرح بیشتر نیز خواهد بود. ضمن آنکه اگر تعرفه واردات نیز کاهش یابد ریزش قیمت خودروها بیشتر شده و بازار به تعادل بیشتری می‌رسد.

در حال حاضر عده‌ای از کارشناسان معتقد هستند که با رفع ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان به مصوبه آزادسازی مشروط واردات خودرو از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، قیمت‌ها در بازار خودروهای وارداتی بیشتر ریزش خواهد کرد اما عده‌ای دیگر ریزش فعلی قیمت‌ها را مناسب دانسته و معتقد هستند که در شرایط فعلی بازار ظرفیت بیشتری برای افت قیمت ندارد.

افت قیمت خودروهای وارداتی

نکته‌ای که نباید آن را نادیده گرفت آن است در نهایت میزان افت قیمت‌ در بازار خودروهای وارداتی براساس حجم و تعداد خودروهایی که مجوز ورود به کشور را کسب می‌کنند مشخص خواهد شد و تا زمانی که شورای رقابت نظر نهایی خود در این زمینه را مشخص نکند تمامی اظهارنظرهای صورت گرفته در حد حدس و گمان است.

گفته می‌شود خودروهایی که در طی سه سال گذشته و از زمان آغاز ممنوعیت واردات خودرو با افزایش قابل‌توجه قیمت مواجه شده‌اند، تاثیر بیشتری از تصویب مصوبه آزادسازی واردات خودرو گرفته و حباب قیمتی آن‌ها تا حدود زیادی تخلیه شده است.

براساس بررسی‌های صورت گرفته افت قیمت خودروهای وارداتی با حداکثر قیمت یک میلیارد تومان در محدوده ۷ درصد بوده است و انتظار می‌رود با توجه به قیمت‌های فعلی میزان معاملات انجام شده در مهر ماه سال ۱۴۰۰ افزایش یابد.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر قیمت تعدادی از خودروهای وارداتی موجود در بازار کشورمان و تغییرات قیمتی این خودروها در طی دو هفته اخیر:

نام خودرو قیمت در هفته اول پس از تصویب طرح آزادسازی مشروط واردات خودرو قیمت در هفته های اخیر (حدودی)
BMW 528i سری ۵ ۲۵۵۲ ۲۳۷۱
جیلی ۷ دنده ۲۴۲ ۲۴۱
هیوندای جنسیس سدان ۱۲۱۴ ۱۱۹۶
هیوندای سانتافه IX45 ۸۰۲ ۷۶۶
هیوندای سوناتا ۵۳۷ ۵۲۳
هیوندای توسان ۷۳۴ ۶۳۹
کیا سراتو ۵۰۳ ۴۴۴
کیا اسپورتیج ۷۶۷ ۶۹۷
تویوتا کمری ۸۰۸ ۷۳۷
تویوتا هایلوکس ۷۰۱ ۶۱۳

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *