تاریخ امروز:۲۹ مهر ۱۴۰۰

در هیچ کشوری دولت‌ها همه کاره پروژه‌های عمرانی نیستند/ اکنون به سرمایه گذار نیازمندیم

در این جلسه که میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، عدل معاون فنی رئیس سازمان برنامه و بودجه و ممبینی مشاور رئیس سازمان حضور داشتند تعدادی از تجار، صنوف و کارشناسان به نگات مختلفی از جمله پتانسیل بخش خصوصی برای صادرات غیرنفتی، ساخت و سازهای زیر بنایی و همچنین تلاش نهادهای غیر دولتی در ساخت و سازها اشاره کردند.

 

در هیچ کشوری دولت ها همه کاره پروژه های عمرانی نیستند/ اکنون به سرمایه گذار نیازمندیم

میرکاظمی گفت: روند حرکت در سال‌های گذشته به گونه‌ای بوده که امروز منابع لازم برای پشتیبانی از این حجم پرژه‌های عمرانی وجود ندارد.

وی افزود: به تدریج هزینه‌های جاری افزایش پیدا کرده و با توجه به افزایش تورم، اعتبارات عمرانی، ناچار کاهش پیدا کرده است.

میرکاظمی در ادامه با ارائه راهکار‌هایی برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی اظهار کرد: باید روش‌های خلاقانه‌ای پیدا کنیم تا پروژه‌های عمرانی تعطیل نشود و برای دستیابی به این هدف لازم است تفکر شرکتی به جای تفکر پیمانکاری در تشکل‌های فنی و مهندسی کشور حاکم شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تفکری که می‌گوید همه پروژه‌های عمرانی را دولت انجام دهد اشتباه است؛ افزود: هیج جای دنیا اینطور نیست که همه کار‌ها را دولت انجام دهد؛ در نتیجه باید با مشارکت و همکاری، بخش خصوصی پروژه‌های عمرانی را به جلو ببریم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هر پروژه‌ای که در کشور تعریف می‌شود باید به جهش اقتصای کشور کمک کند، افزود: شرکت‌های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور به اسم پیمانکار، سمت ما نیایند بلکه برای مشارکت در پروژه‌ها برنامه بدهند تا پروژه‌های عمرانی را به پیش ببریم.

میرکاظمی با بیان اینکه کشور “اکنون به سرمایه گذار نیاز دارد” اظهار کرد: ما ارزش کار تشکل‌های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور را می‌دانیم. این استعداد و پتانسیل موجود در این شرکت‌ها نباید از بین برود بلکه باید تقویت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه باید جذب منابع کنیم، افزود: اولین کاری که شرکت‌های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور انجام می‌دهند تشکیل تیم‌های قوی برای جذب منابع باشد تا از پیمانکاری به شرکت سرمایه گذاری و ارزش آفرین تبدیل شوند.

در هیچ کشوری دولت ها همه کاره پروژه های عمرانی نیستند/ اکنون به سرمایه گذار نیازمندیم

وی با اشاره به اینکه این حجم از توان فنی مهندسی که در کشور وجود دارد یک سرمایه با ارزش است اظهار کرد: منابع خوبی در کشور وجود دارد بنابراین با راهکار‌های مناسب باید بتوانیم از توان مهندسی کشور استفاده کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت فاینانس خارجی در دستیابی به رشد اقتصادی پرداخت و گفت: برای جذب منابع بیرونی طرح ارائه کنید و با تشکیل کنسرسیوم‌های قوی، پشتیبان هم باشید تا بازار جدید پیدا کنیم و ماندگاری شرکت‌های ایرانی در بازار‌های خارجی بالا برود.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه باید بازار‌های بین المللی به دست آمده را با قدرت حفظ کنیم افزود: حفظ بازار‌های اقتصادی بین المللی از ورود به آن بازار‌ها مهمتر است و برای دست یابی به این مهم، بازنگری در سازماندهی بخش خصوصی در خارج از کشور ضروری است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم ارتباط اقتصادی را با کشور‌های همسایه برقرار کنیم ادامه داد: جهت گیری دولت سیزدهم به سمت کار با بازار‌های هدف است و بسیاری از کشور‌های منطقه به دنبال توان مهندسی و صنعتی ما هستند.

وی در پایان با بیان اینکه جهت گیری اقتصادی ما به گونه‌ای است که اقتصاد کشور را بهره ور کنیم؛ گفت: در دولت سیزدهم به دنبال فعالیت اقتصادی هستیم. ان شاءالله متوجه تغییرات و اثرات مثبت این تغییرات خواهید شد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *