تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

در جست و جوی تعادل/ مجیدی در مسیر قلعه‌نویی؛ استقلال مطمئن

کد خبر: ۱۷۸۹۰۵۹/۳۹

زمان: ۱۴:۱۷  
۱۴۰۰/۰۸/۰۹

بازدید: ۱۲,۹۸۱

در جست و جوی تعادل

استقلال ۹ امتیازی، چهار گل زده و بدون گل خورده. همه چیز عالی است اما خود مجیدی هم می‌داند که تیم او تا کامل شدن هنوز راه زیادی دارد.

 

به گزارش “ورزش سه”، گرفتن ۹ امتیاز از سه بازی ابتدایی لیگ، اتفاقی است که هواداران استقلال را بیش از هر فصل دیگری در ده سال اخیر به قهرمانی امیدوار کرده است. تیم فرهاد مجیدی با همه نقاط ضعف و قوتش، بیش از هر استقلال دیگری پس از آن استقلال پرستاره فصل ۹۲-۹۱ قلعه‌نویی، روح و شخصیت یک قهرمان را از همان ابتدا به نمایش گذاشته است.

البته که استقلال فعلی برای قهرمان شدن کار سختی پیش رو دارد و ضعف‌های عمده ای در ساختار تاکتیکی این تیم وجود دارد که چه بسا در صورت رفع نشدن، آنها را در مصاف با رقبای اصلی همچون سپاهان و پرسپولیس دچار مشکل کند اما استقلال در این سه هفته به هوادارانش اطمینان خاطری بخشیده که حتی در فصل‌هایی با مظلومی و فکری هم که برای مدتی صدرنشین بودند، این اطمینان خاطر وجود نداشت.

برگ برنده استقلال در این فصل به احتمال زیاد سیستم بازی متفاوت این تیم با تیم‌های دیگر و مدعی است. سیستمی که باعث می‌شود استقلال متفاوت‌تر از بقیه مدعیان بازی کند و چنانچه فرهاد مجیدی بتواند در این سیستم، تعادل بین دفاع و حمله را برقرار کند، مهار تیم او برای حریفان قدرتمند نیز دشوار خواهد شد.

 

استقلال در فاز هجومی، سرعتی و متنوع بازی می‌کند و در مقابل در فاز دفاعی علیرغم اینکه هنوز گلی دریافت نکرده اما ضعف‌هایی در پوشش فضا در کناره‌ها دارد‌. این همان شمشیر دو لبه‌ای است که با سیستم انتخابی فرهاد مجیدی ممکن است در فاز حمله آنها را پر زور و در فاز دفاع آسیب‌پذیر کند. وریا غفوری و جعفر سلمانی که احتمالا باید بیشترین میزان دوندگی را در بین بازیکنان استقلال داشته باشند به خوبی سطح شناوری بازی استقلال را افزایش داده‌اند و زور استقلال در خط حمله را زیاد کرده اند. شناور بازی کردن آنها هم پوشش فضا را برای حریفان سخت‌تر می‌کند و هم باعث می‌شود تا وینگرهای کناری تیم‌های حریف مجبور به عقب نشینی شوند و بدین‌ترتیب زور حریف در خط حمله کاهش داده شود. اما از آن طرف فضای پشت سر آنها از چشم یک مربی باهوش پنهان نمی‌ماند و می‌توان با پاس‌های  بلند استقلال را در ضدحملات غافلگیر کرد. این همان شمشیر دولبه‌ای است که به آن اشاره شد و اینکه تعادل بین وظایف دفاعی و هجومی دو بال کناری، تاثیر بسیار زیادی بر هارمونی تاکتیکی استقلال خواهد گذاشت. به خصوص اینکه سلمانی در سمت چپ، زیاد تحت فشار حریف در فاز دفاعی خوب عمل نکرده است.

 

 

استقلال ۹ امتیازی هنوز آن تیم کاملی که در فاز دفاعی آسیب‌پذیر نباشد نشده و در فاز هجومی نیز به در تعادل بین جنگندگی خط میانی و خلاقیت به تعادل نرسیده. آنچه استقلال را در مصاف‌های سخت‌تر، سربلند بیرون خواهد آورد رسیدن به یک تعادل تاکتیکی است. در بازی با تراکتورسازی، آمدن امیر ارسلان مطهری به زمین و بازگشت یامگا به پست اصلی‌اش نشان داد که استقلال برای پر زور کردن خط حمله خود، ناچار به کاهش جنگندگی در خط میانی و پایین آمدن توان توپ‌گیری‌اش می‌شود. ترکیب چشمی،مهدی‌پور و رضاوند استقلال را در توپ‌گیری و در اختیار گرفتن میانه میدان یاری می‌کند اما کم شدن چشمی باعث می‌شود که مالکیت توپ برای استقلال کمتر شود. بنابراین ایجاد تعادل بین این دو وضعیت منجر به کامل‌ شدن پازل تاکتیکی مجیدی خواهد شد.

 

استقلال به سبب سیستم و چینش بازیکنانش در زمین، به خوبی پرس از بالا و بازپس گیری توپ در زمین حریف را اجرا می‌کند و گل نخوردن این تیم در سه بازی اخیر نیز مرهون همین روش است وگرنه اگر تیمی بتواند استقلال را در پرس از بالا مغلوب کند و جنگ های میانه میدان را ببرد، استقلال فعلی فضاهای خوبی در یک سوم دفاعی خود به حریف خواهد داد. از آن طرف حرکات ترکیبی آبی‌ها تا پشت محوطه جریمه حریف امیدوار کننده بوده اما میزان خلاقیت لازم برای تبدیل این توپ‌ها در موقعیت گل دیده نشده. برعکس، استقلال در خلق ضدحمله‌های سریع و ضربتی پرتوان و پرپتانسیل نشان داده که تعادل بین خلق موقعیت از طریق سرعت بازیکنی چون یامگا و خلق موقعیت از طریق حرکات ترکیبی در فضاهای شلوغ نیز برای استقلال لازم به نظر می‌رسد.

حجت شفیعی

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *