تاریخ امروز:۲۴ مهر ۱۴۰۰

تولید محصولات شیلات به بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن می رسد

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات درباره شروع گشت تحقیقاتی بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های استان سیستان و بلوچستان منطقه چابهار اظهار کرد: مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور براساس اساسنامه خود وظیفه تحقیق و بررسی درباره حیات گونه‌های مختلف (اعم از جانوری و گیاهی)، تحقیق و بررسی درباره میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب صید و بهره‌برداری اصولی و منطقی از منابع آبزی، تحقیق و بررسی درباره ادوات و آلات صید و شناورهای صیادی، معرفی مناسب‌ترین روش استفاده از آن‌ها، تحقیق درباره روش‌های تکثیر و پرورش آبزیان واجد ارزش شیلاتی را برعهده دارد.

او با بیان اینکه این مؤسسه با قدمت بیش‌ از یک صد سال پژوهش در کشور، نقش مهم و اساسی را در توسعه شیلات کشور داشته است، افزود: به طور مسلم توسعه شیلات، در طی چهار دهه گذشته منجر به افزایش تولیدات شیلاتی از حدود ۳۵ هزار تن در پیش از انقلاب به بیش از ۱.۲ میلیون تن فعلی شده است.

فعالیت های صید ترال تحقیقات علوم شیلات جنبه تجاری ندارد

بهمنی ادامه داد: از مهم‌ترین پروژه‌هایی که طی سی سال گذشته به‌طور مداوم و سالانه انجام‌گرفته، پروژه بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان است که بخشی از نتایج انجام این پروژه شامل معرفی گونه‌های جدید برای صید، معرفی گونه‌های کمتر برداشت شده، تعیین فصول صید برای گونه‌های مهم اقتصادی، تعیین میزان تغییرات در فراوانی گونه‌های مختلف و تعیین ممنوعیت‌های زمانی و مکانی صید برای معرفی گونه‌ها است.

این مقام مسئول، تاکید کرد: نتایج این گشت تحقیقاتی به عنوان یک فعالیت حاکمیتی، پایداری در برداشت از ذخایر آبزی و پایداری اشتغال‌های ایجادشده در این بخش را طی این سال‌ها رقم زده‌ است.

به گفته او، با توجه به حجم بالای تنوع گونه‌ای آبزیان کف‌زی در خلیج‌فارس و دریای عمان، گشت تحقیقاتی مذکور با صید ترال کف انجام می‌گیرد و به دلیل مدت زمان کوتاه تور کشی (حداکثر یک ساعت)، نه تنها خسارت زیست‌محیطی را در بر ندارد، بلکه به هیچ عنوان جنبه تجاری نخواهد داشت.

ذکر این نکته لازم است که گشت تحقیقاتی مذکور با شناور تحقیقاتی فردوس یک در ایستگاه‌های ثابت از اعماق ۱۰ تا ۱۰۰ در طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان به شرح زیر انجام می‌شود:

۱- آب‌های دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان حداکثر ۲۵ روز

۲- آب‌های استان هرمزگان حداکثر ۳۰ روز

۳- آب‌های استان بوشهر حداکثر ۲۵ روز

۴- آب‌های استان خوزستان حداکثر ۱۵ روز.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *