تاریخ امروز:۲۳ خرداد ۱۴۰۰

توزیع روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ تن مرغ در کشور/ عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب ارتباطی به کمبود ندارد

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مشکلی در تامین مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: هم اکنون مرغ مورد نیاز بازار از طریق واحدهای مرغداری به نرخ مصوب تامین می شود، درحالیکه قیمت تمام شده تولید بالاتر از قیمت مصوب است.

وی قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: گرچه نرخ کنونی جوجه در بازار با قیمت مصوب فاصله دارد، اما واردات و کاهش ۲۰ درصدی جوجه در واحدهای مرغداری منجر به ثبات نسبی بازار شده است.

اسداله نژاد با بیان اینکه تامین نهاده همانند قبل در حال انجام است، گفت: گرچه در شرایط فعلی ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز از سامانه بازارگاه تامین می شود، اما همچنان با تاخیر به مرغداران عرضه می شود که با این وجود باید منتظر ماند و دید که دولت بعد در ارتباط با تامین نهاده چه تصمیمی اتخاذ می کند و آیا راهکاری برای اصلاح سیستم وجود دارد یا خیر؟

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ به بازار وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر مرغ در تمامی فروشگاه ها و مغازه های پروتئینی وجود دارد، اینکه برخی واحدها به تخلف با نرخ مصوب عرضه نمی کنند، هیچ ارتباطی به میزان تولید ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه واحدهای مرغداری مرغ را با نرخ مصوب در اختیار کشتارگاه ها قرار می دهند، به نظر می رسد بعد از کشتارگاه تخلف رخ می دهد که دستگاه های مسئول وظیفه نظارت از کشتارگاه به بعد تا واحد صنفی را عهده دار هستند تا التهابی در بازار رخ ندهد که منجر به نارضایتی مردم شود.

این مقام‌مسئول با اشاره به میزان جوجه ریزی واحدهای مرغداری در خرداد گفت: با توجه به واردات بخشی از جوجه مورد نیاز از طریق واردات و کاهش عطش بازار برای جوجه ریزی مازاد بر ظرفیت پیش بینی می شود که ۱۲۰ میلیون قطعه تا پایان این ماه جوجه ریزی صورت گیرد که این میزان جوابگوی نیاز داخل است.

به گفته وی، در فصول گرم سال، میزان جوجه ریزی واحدهای مرغداری همانند ماه های خنک سال نیست به طوریکه مرغداران تقاضایی مبنی بر مازاد جوجه ریزی از مجوز خود را ندارند که این امر منجر به کاهش عطش بازار شده است.

اسداله نژاد از توزیع روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ تن مرغ در سطح کشور خبر داد و گفت: زمانیکه مرغ در تمامی فروشگاه ها موجود است، کمبودی در عرضه نداریم و این میزان جوابگوی نیاز کشور است و همواره عرضه با نرخ های بالاتر ناشی از سودجویی مغازه داران و مشکلات توزیع است که دستگاه های مسئول باید مشکل را مرتفع کنند چرا که تمامی مرغداران با نرخ مصوب اقدام به عرضه می کنند که علی القاعده مرغ گرم هم باید با نرخ مصوب توزیع شود‌.

نایب رئیس کانون انجمن‌صنفی مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: با توجه به مشکلات تاخیر در توزیع نهاده های دامی به واحدهای مرغداری به نظر می رسد که  عزم و اراده جدی برای حل مشکل سامانه بازارگاه و تخصیص دان به کارخانجات برای توزیع به مرغدار وجود ندارد که امیدواریم دولت آینده این مشکل را حل کند.

انتهای پیام/

 

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *