تاریخ امروز:۷ آذر ۱۴۰۰

تدوین سند اخلاقی سامانه‌های ارائه خدمات و کالا بر بستر فضای مجازی در حوزه سلامت آغاز شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضای مجازی، یکی از حوزه‌­هایی که به‌شدت تحت تأثیر فناوری قرارگرفته، حوزه خدمات پزشکی و سلامت است. در بسیاری از موارد، فناوری­های سلامت، انواع مراقبت­ها را به‌صورت دموکراتیزه درآورده است؛ بیمارانی که قبلاً دریافت‌کننده‌های منفعل مراقبت­های سلامت بودند، در این مسیر به شرکای برابر با سایر ذینفعان تبدیل می­شوند. نفوذ فناوری در حوزه بهداشت و سلامت علاوه بر مزایای بیشمار آن، می­تواند تهدیدهای جدی را به دنبال داشته باشد. دانش و قابلیت­های فناوری جدید اغلب سریع‌تر از دستورالعمل­‌ها و اصول موردنیاز برای عمل اخلاقی در عرصه جدید توسعه می­ یابد.

اخلاق را می­توان پیش­شرط موفقیت پزشکی دانست، دقیقاً به همان روشی که ایمنی پیش‌نیاز موفقیت در سفر هواپیمایی است. در هر دو مورد، اگر پیش‌ شرط‌هایی برای اطمینان و اعتماد به محصول یا خدمات ارائه‌شده وجود نداشته باشد، مصرف­کنندگان از محصول یا خدمات استفاده نخواهند کرد.

در همین راستا گروه مطالعات اخلاقی پژوهشگاه چندی پیش پروژه‌ای را با عنوان «تدوین سند اخلاقی سامانه‌های ارائه خدمات و کالا بر بستر فضای مجازی در حوزه سلامت» با مجری‌گری خانم نفیسه صالح‌نیا دانشجوی دکتری اقتصاد سلامت دانشگاه تربیت مدرس تهران به تصویب رساند تا گامی در جهت سامان‌دهی سیستم‌های ارائه خدمات و کالا در حوزه سلامت دیجیتال باشد.

در این پروژه قرار بر این است که با استفاده از مطالعات کتابخانه‌ای و نیز مصاحبه با گروه‌های مختلف ذی­نفعان، سند اخلاقی کسب­وکارهای مجازی در حوزه سلامت به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *