تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

تحقق جهش تولید با افزایش ۱۰۰ درصدی تولید داخل کولر‌های گازی

در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت برق عنوان شد؛

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طرح جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده، ضمن آزادسازی ۲ هزارمگاوات از ظرفیت شبکه در پیک تابستان، ۲ میلیارد مترمکعب از گاز مصرفی نیروگاه‌ها را کاهش می‌دهد و با افزایش صد درصدی ساخت داخل کولر‌های گازی در کشور، جهش تولید و اشتغالزایی گسترده در این صنعت را به همراه دارد.

در همین خصوص مسعود خانی مدیر کل دفتر تامین منابع مالی و مجری طرح‌ های بهینه سازی مصرف برق توانیر در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت برق، استفاده از کولر‌های گازی در برخی از مناطق گرمسیر کشور را روزانه ۱۸ ساعت ذکر کرد که طی ۹ ماه از سال استمرار دارد و با توجه به مصرف تا ۲ برابری برق در کولر‌های فرسوده، جایگزینی این کولرها، بیشترین فرصت صرفه جویی به ازای یک تجهیز را به خود اختصاص داده است.

خانی افزود: در این طرح یک میلیون کولر گازی حاره‌ای ساخت داخل با رتبه انرژی A جایگزین و در مناطق گرم و مرطوب عمدتا جنوبی کشور به کار گرفته خواهد شد.

او با اشاره به تفاوت فن آوری کولر‌های گازی مناطق حاره‌ ای با مناطق معتدل، عمده تولید داخل کولر‌های گازی در کشور را خاص مناطق معتدل ذکر کرد که انتظار می‌رود با اجرای این طرح، تولید کولر‌های حاره‌ای در کشور پا بگیرد و با توجه به تعداد بالای سفارش در این طرح، تولید کولر‌های گازی در کشور به ۱۰۰ برابر افزایش می‌ یابد که جهش تولید و اشتغالزایی قابل قبولی را در این صنعت به دنبال دارد.

خانی جبران ۲ هزار مگاوات از نیاز پیک تابستان و ۲ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف سالانه گاز نیروگاه‌ها را از دیگر مزایای این طرح برشمرد و در خصوص دلایل تاخیر ۲ ساله اجرای طرح، به درخواست تعدیل شاخص‌های عملکردی و رتبه انرژی کولر‌ها از A+ به A از سوی صنعتگران داخلی به جهت تحریم‌ها اشاره کرد که نهایتا خرداد گذشته ضوابط فنی طرح اصلاح و به تصویب شورای اقتصاد رسید.

او افزود: درپی اصلاح و تصویب ضوابط فنی، اواخر شهریور گذشته نسبت به انتشار فراخوان ارزیابی کیفی متقاضیان اقدام کردیم و در وهله نخست، متقاضیان اسناد و مدارک برای احراز توانمندی خود را اعلام می کنند و به فهرست کوتاه واجدان شرایط می‌رسیم و سپس فراخوان ارزیابی فنی و بازرگانی را منتشر می‌کنیم و متقاضیان در این مرحله پیشنهاد قیمت و شرایط فنی کولر خود را اعلام می‌کنند و پس از انتخاب بهترین گزینه، اجرای بسته نخست برای ۱۰۰ هزار دستگاه کولر آغاز می‌شود.

خانی ادامه داد: کلا ۵ تا ۱۰ بسته برای یک میلیون کولر پیش بینی شده و کمتر از هر ۲ ماه یکبار مناقصه برای بسته بعدی برگزار می‌شود و برنده مناقصه ۶ ماه فرصت دارد نسبت به آماده سازی مواد اولیه و گسترش خط تولید خود اقدام کند.

او ادامه داد: با آغاز مرحله زمانبندی تولید و جایگزینی کولر‌ها، طبق مصوبه شورای اقتصاد باید درصد مشخصی از محصولات برای تعیین و تطبیق استاندارد‌ها و شاخص‌های مصرف، به آزمایشگاه ارسال و از صرفه جویی آن اطمینان حاصل شود.

خانی افزود: پیش بینی می‌کنیم اواخر پاییز، مناقصه بسته اول را جمع بندی و اولین قرارداد اوایل زمستان امسال مبادله شود و قرارداد‌های بعدی نیز به فاصله حداکثر ۲ ماه مبادله می‌شود.

او ابراز امیدواری کرد: نصب اولین کولر‌ها همزمان با پیک ۱۴۰۱ آغاز و اجرای کامل طرح طی حدود یکسال به اتمام برسد. همزمان با مراحل فوق، ثبت نام از مشترکان داوطلب اجرای طرح آغاز می‌شود و کولر‌های فرسوده پنجره‌ای و درحال کار داوطلبان با کولر اسپیلت نو و استاندارد جایگزین می‌شود و متقاضی فقط یک سوم هزینه کولر را آن هم در اقساط ۲۴ ماهه و همراه با قبض برق خود می‌پردازد و مابقی آن رایگان و از سوی دولت و وزارت نیرو پرداخت می‌شود و سرمایه گذار نیز مکلف شده اکیپ‌هایی را برای نصب کولر‌ها تشکیل و آموزش دهد و اصل و فرع سرمایه گذاریش نیز بعد از ۱۸ ماه و در ۶ قسط ۳ ماهه پرداخت می‌شود.

او اذعان کرد: توان مصرفی هر کولر جدید ۱.۶ کیلووات نسبت به کولر‌های فرسوده کمتر است که در مجموع ۱۶۰۰ مگاوات صرفه جویی در محل مصرف ایجاد می‌کند (معادل احداث یک نیروگاه ۲ هزار مگاواتی) و به همین میزان نیز از بار شبکه در ایام پیک کاسته می‌شود.

خانی با اشاره به رونق فعالیت آزمایشگاه‌های مرجع با اجرای این طرح گفت:شرکت‌های توزیع برق به عنوان ناظر اجرای قرارداد بر تمامی مراحل کار نظارت دارند و در حال طراحی سامانه و نرم افزار‌های خاص برای رصد این تعداد کولر از محل تولید تا محل نصب و رهگیری مصرف مشترکان برای بررسی نتایج طرح هستیم.

مجری طرح‌های بهینه سازی صنعت برق توانیر، مساله اصلی در این گونه طرح‌ها را توانمندی بخش خصوصی در سرمایه گذاری عنوان کرد که نیازمند حمایت و تسهیل فرایند‌های اجرایی از سوی ارگان‌های ذی ربط مانند وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک در فرایند‌هایی مانند ارائه تسهیلات برای سرمایه در گردش توسط بانک‌ها، کاهش موانع گمرکی برای واردات بخش کوچکی از قطعات کولر‌ها و تسریع و تسهیل مجوز‌هایی مانند افزایش ظرفیت تولید از سوی وزارت صمت است که هماهنگی‌های لازم نیز در این خصوص انجام شده است.

خانی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است، حداقل ۵۱ درصد کولر‌ها باید ساخت داخل باشد که خوشبختانه ساخت داخل کولر‌های گازی در کشورمان از این میزان فراتر رفته و به مرز ۷۵ درصد رسیده و فقط ۲۵ درصد داخلی سازی نشده که یکی از دلایل آن مقیاس کوچک تولید است که با اجرای این طرح، مقیاس تولید به شدت افزایش می‌یابد و می‌تواند محرکی برای ساخت داخل ۲۵ درصد باقیمانده تجهیزات این کولر‌ها در کشور باشد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *