تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

بی توجهی به آبیاری گیاه زعفران یکی از علل کاهش تولید/ قیمت زعفران ثبات ندارد

حسینی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر خشکسالی بر تولید زعفران اظهار کرد: کشاورزان در عمده مناطق زعفران کاری، کشت زعفران را برمبنای سلیقه خود دنبال می کنند، چرا که وزارت جهاد کشاورزی آموزش های لازم در خصوص تولید، تغذیه و آبیاری گیاه را به کشاورزان نداده است.

او افزود: عدم آموزش در مسئله کاشت و داشت به کشاورزان موجب شده انتظارات بخش کشاورزی محقق نشود، هر چند بسیاری از تولیدکنندگان از کاهش بارندگی گلایه مند هستند.

حسینی ادامه داد: کشاورزانی که آب کافی در منطقه نداشتند، نباید اقدام به کشت زعفران می کردند و این باور در بین کشاورزان که گیاه زعفران بیشتر از یک بار در فصل زمستان نیاز به آبیاری ندارد، اشتباه است.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه بی توجهی به آبیاری گیاه زعفران یکی از عوامل کاهش تولید محسوب می شود، گفت: خیلی از کشاورزان به دلیل عدم آموزش صحیح تصور می کنند که زعفران نیازی به آبیاری ندارد، از این رو کاهش بارندگی در فصل زمستان را علت اصلی افت تولید می دانند، در حالی که اگر خواهان توسعه تولید هستیم، همزمان و همگام با آنها توانستیم آموزش صحیحی را پیش ببریم تا کشاورز به تولید اقتصادی برسد.

او با انتقاد از عدم مدیریت صحیح در بحث تولید بیان کرد: با اعمال مدیریت صحیح در بخش کشاورزی دیگر نگران افزایش یا کاهش تولید نیستیم، هر چند عواملی همچون خشکسالی در تولید اثر گذار است.

حسینی ادامه داد: کشاورزان به سبب عدم آگاهی در منطقه کم آب به امید بارش های زمستان اقدام به کشت زعفران کردند یا در مناطقی که آب کافی در اختیار داشتند، چاه های خود را در زمستان خاموش کردند که با این وجود نباید انتظار تولید مناسب را داشت.

او با اشاره به اینکه قیمت زعفران از ثبات نسبی برخوردار نیست، بیان کرد: در شرایطی که در پیک تولید به سر می بریم، قیمت زعفران از ثبات نسبی برخوردار نیست به طوری که در برخی روزها هر کیلو زعفران سوپرنگین کمتر از ۲۰ میلیون تومان و در برخی روزها بالای ۲۵ میلیون تومان عرضه می شود.

به گفته او، با توجه به شرایط خشکسالی و کم بارشی کاهش تولید زعفران نسبت به سال قبل را مشاهده می کنیم، اما هم اکنون درصدی نمی توان اعلام کرد.

عضو شورای ملی زعفران در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات طلای سرخ تصریح کرد: طبق روال همه ساله در آبان صادرات زعفران رشد خواهد داشت.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *