تاریخ امروز:۲۷ دی ۱۴۰۰

بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مجید عشقی رئیس سازمان بورس با بیان اینکه استفاده از فناوری نوین در بازار‌های مالی باید در خدمت عامه مردم باشد، اظهار کرد: فعالان بازار، با روشنگری و ایجاد گزاره‌های دقیق به جای توجه به خرافات بکوشند در مسیر بهره گیری صحیح از این فناوری‌ها در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور گام بردارند. بهینه سازی خدمات جاری از منظر زمان و هزینه، تقویت نظارت هوشمند، از جزیره‌ای خارج کردن بازار سرمایه و هم‌افزایی با سایر بخش‌های اقتصاد برخی از مزایای استفاده از فناوری‌های جدید در بازار سرمایه کشور هستند.


بیشتر بخوانید


او حرکت به سمت سرمایه گذاری اتوماتیک و هوشمند از جمله معاملات و صندوق‌های الگوریتمی، کپی تریدینگ، و HFT و همچنین خدمات تجمیعی با سایر بخش‌های بازار مالی را از جمله کاربرد‌های فناوری در بازار مالی عنوان کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ترسیم وضعیت کنونی بازار‌های مالی در استفاده از فناور‌های نوین افزود: در حال حاضر سازمان بورس برای نظارت‌های هوشمند بر معاملات و ارکان بازار از این فناوری‌ها بهره می‌گیرد.

عشقی با اشاره به علاقه‌مندی نخبگان و صاحبان سرمایه به ورود به عرصه خدمات مالی مبتنی بر فناوری و اقدام نهاد‌های مالی برای توسعه سرویس‌های مدرن اظهار کرد: با وجود رشد مناسب در سرویس‌های e-KYC و سرمایه گذاری آنلاین، اما همچنان در آموزش و فرهنگ‌سازی عامه و فعالان بازار به جایگاه مطلوب نرسیده ایم و لازم است برای آن بیشتر تلاش کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار سستی برخی نهاد‌ها و فعالان در پذیرش پیشرفت فناوری، تسهیل دسترسی بصورت عادلانه و عدم آموزش و فرهنگ سازی و غلبه سوء تفاهمات درباره فناوری بر واقعیت‌ها را از جمله مخاطرات پیش رو در جریان رشد فناوری‌های مالی اعلام کردند.

او در ترسیم روند مطلوب آینده در بهره گیری از این فناوری‌ها تاکید کرد: پذیرش فناوری در ارکان و نهاد‌های مالی نه تنها به عنوان تسهیلگر بلکه به عنوان بخشی از فرآیند ارزش سازی و ایجاد اکوسیستم RegTech و SupTech در کنار FinTech و همچنین ایجاد عدالت در دسترسی همه سرمایه‌گذاران و طراحی مقررات Open Protocol برای جلوگیری از ایجاد انحصار در بازار از جمله اقداماتی است که می‌تواند منجر به بزرگ‌تر شدن کیک بازار مالی با عمق بخشی و گسترش عرضی شده و نقش مفیدی در رشد اقتصادی کشور ایفا کند.

 عشقی در پایان از دو بخش ارکان و نهاد‌های مالی برای کمک به توسعه حداکثری دسترسی‌های باز و همچنین از مراکز علمی و فناوری برای همکاری با بازار مالی ایران از طریق ایده‌پردازی‌های مدرن برای سرمایه پذیری دعوت کرد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *