تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

از بهمن ۹۹ تاکنون بیش از ۵۰۰ سهم بازدهی منفی داشته‌اند

در واکنش به اظهارات مدیرعامل فرابورس مطرح شد؛

پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به صحبت های امیر هامونی مدیر عامل فرابورس ایران در رابطه با  افرادی که از بهمن‌ ماه سال ۹۹ در بازار سرمایه سرمایه‌ گذاری کرده‌اند و علی‌رغم ریزش‌های بازار تاکنون بازدهی مناسبی کسب کرده‌اند، اظهار کرد: اگر مبنای این مطلب را بر اساس شاخص فرابورس قرار دهیم، حرف درستی است. اما مشکل این جا است که اصلا خود شاخص ها نمایانگر واقعی تحولات در بازار سهام نیستند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم در این خصوص یک مثال قابل لمس مطرح کنیم باید به موضوع تورم اشاره شود. زمانی که تورم ۴۰ درصد مطرح می‌شود یعنی متوسط همه چیز در یک سال گذشته ۴۰ درصد گران شده است. اما اگر با اکثر مردم صحبت شود مطرح می‌کنند که به طور مثال اجناس ۱۰۰ درصد گران و رشد قیمت داشته و این ۴۰ درصد واقعی نیست و این گرانی بیشتر به چشم می‌آید. در بازار سهام نیز به همین شکل است.


بیشتر بخوانید


حدادی در ادامه بیان کرد: اگر بر ۷۵۰ نمادی که در بورس و فرابورس معامله می‌شوند بررسی اجمالی صورت بگیرد از بهمن ماه سال گذشته تا به اکنون حدود ۵۰۰ سهم بازدهی منفی داشته اند و حدود ۱۵۰ سهم بیش از ۵۰ درصد سقوط کردند و با زیان‌های شدید مواجه هستند؛ بنابراین نمی‌توان این اظهارات را قبول کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: به هر حال بیان این موضوعات صرف گزارش دادن است و علت این گونه مطرح شدن آن می تواند دلایل شخصی داشته باشد یا به نظر می رسد به دنبال دلگرم کردن مردم مبنی بر این است که خیلی هم شرایط بازار سهام نامناسب نیست. اما در عمل چیز دیگری رقم خواهد خورد و مردم بیشتر بی اعتماد و دلسرد خواهند شد.

حدادی بیان کرد: مردم هوشمند هستند و چیزی که در واقعیت رقم می خورد را با مطالب مطرح شده مقایسه می کنند و متوجه می شوند که اظهارات بیان شده زمین تا آسمان با واقعیت فرق دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه مطرح کرد:  یکی از موارد اعتماد کردن به بازار و بازگشت این اعتماد این است که با مردم رو راست و صادقانه صحبت و موضوعات و دغدغه ها به درستی و به شکلی واقعی گفته شود. زمانی که مردم مشاهده می کنند بازار منفی است و پرتفویشان در ضرر است اما یک مسئولی می آید و در رسانه ملی از بازدهی حرف می زند، این مورد سبب می شود که همین میزان اعتماد ناچیزی نیز از بین برود و مردم به این نتیجه می رسند که مدیران ارشد این بازار با مردم صادق نیستند و جای که صداقت نباشد قطع به یقین محل مناسبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *