تاریخ امروز:۲۸ دی ۱۴۰۰

۵هزار میلیارد تسهیلات برای توسعه بازار نانوفناوری

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حمایت از تامین مالی بازارهای این حوزه که در سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تعریف شده است زمینه را برای ورود این محصولات به جامعه و تجاری‌سازی توانمندی‌های فناورانه فراهم کرده است.

در این سند وجود برنامه‌های منسجم و منعطف و تأمین منابع مالی مور دنیاز دو راهبرد مودر توجه بوده است و برنامه‌های اجرایی آن هر ۳ سال یک بار و اقدامات اجرایی آن به صورت سالانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، تغییر می‌کند.

 

رشد حمایت‌های مالی نانوفناوری

از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۵هزار و ۲۸۳ میلیارد ریال به برنامه‌های ملی پیشرفت فناوری نانو اختصاص یافته است. با سرمایه گذاری هوشمند دولت‌ها در فناوری نانو برای کمک به بخش خصوصی برای توسعه و تجاری سازی محصولات ایران‌ساخت، علاوه بر تحقق دستاوردهای قابل توجه همچون توسعه صنایع دانش‌بنیان و افزایش بهره‌وری صنایع موجود، جلوگیری از خروج ارز، کاهش قیمت محصولات داخلی و افزایش اشتغال متخصصان، چندین برابر بودجه هزینه شده به صورت مالیات حاصل از فعالیت بخش‌های تولیدی به خزانه دولت بازمی‌گردد.

با گذشت بیش از ۱۵ سال از آغاز برنامه ملی پیشرفت فناوری نانو در کشور، توانمندی قابل توجهی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و مراکز نوآوری ایجاد شده است. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق نانو با تکیه بر این توانمندی ها توانسته اند در مسیر مناسبی برای جهش تولیدات دانش‌بنیان قدم بگذارند.

 

انتهای پیام/


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *