تاریخ امروز:۱۳ اسفند ۱۳۹۹

گوگل کروم در macOS Big Sur تا ۱۰ برابر بیشتر از سافاری رم مصرف می‌کند

بر اساس آزمایشی که توسط «مورتن جاست»، سازنده اپلیکیشن Flotato، صورت گرفته است، مرورگر گوگل کروم در شرایط عادی و در صورت وبگردی سبک در سیستم عامل macOS Big Sur حدودا ۱۰ برابر بیش از مرورگر سافاری حافظه رم مصرف می‌کند.

مورتن جاست در پستی در وبلاگ خود می‌گوید که هر دو مرورگر را در جدیدترین نسخه macOS تحت دو سناریوی متفاوت به آزمایش گذاشته است. آزمایش اول در یک ماشین مجازی و آزمایش دوم روی یک مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی سال ۲۰۱۹ با ۳۲ گیگابایت رم انجام شد. در دور اول آزمایش کارهای متداولی مثل گشتن در توئیتر و چک کردن و نوشتن ایمیل در سرویس جیمیل در زبانه‌های جداگانه انجام شد. در این آزمایش مشخص شد که کروم ۱ گیگابایت و سافاری فقط ۸۰ مگابایت رم مصرف می‌کند.

IraniCard

در دور بعدی با ۵۴ زبانه‌ی باز مشخص شد که کروم در مقایسه با سافاری به ازای هر زبانه ۲۴ برابر بیشتر رم را درگیر می‌کند. به گفته مورتن جاست، هر دو مرورگر عاری از هرگونه افزونه بودند و این آزمایش نه روی ماشین مجازی بلکه روی مک‌بوک پروی خودش انجام گرفته است. یافته‌های او نشان می‌دهد که کروم به ازای هر زبانه باز ۲۹۰ مگابایت رم و سافاری فقط ۱۲ مگابایت رم اشغال می‌کند.

منبع این گزارش می‌گوید گوگل کروم احتمالا فقط می‌خواهد سرعت و واکنش‌پذیری زبانه‌ای را بالا نگه دارد که مشغول استفاده از آن هستید، به همین خاطر مدیریت حافظه سایر زبانه‌ها را از دست می‌دهد. مورتن جاست می‌گوید نرم‌افزار خود او با نام Flotato که از صفحات وب اپلیکیشن می‌سازد، نه تنها از کروم بلکه از سافاری هم رم کمتری مصرف می‌کند. البته این اعداد و ارقام می‌توانند خطا داشته باشند و شاید به اندازه کافی دقیق نباشند.

مرورگر سافاری در macOS Big Sur آپدیت مهمی را دریافت کرد که فاصله این مرورگر را با گوگل کروم خیلی افزایش داد. اپل می‌گوید سافاری در Big Sur به طور متوسط در بارگذاری وب‌سایت‌های آشنا ۵۰ درصد سریع‌تر از کروم عمل می‌کند. به‌علاوه، این مرورگر می‌تواند در مقایسه با کروم و فایرفاکس با یک بار شارژ یک ساعت و نیم استریم ویدیو و یک ساعت وبگردی بیشتری را فراهم کند.

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *