تاریخ امروز:۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

گامی برای اصلاح الگوی مصرف/ بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست رونق می‌گیرد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این طرح به دنبال اجرای راه‌کارهای کاهش مصرف انرژی، حفاظت از محیط‌زیست و کم کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده و زمینی مهیا برای بسط فرهنگ درست استفاده از انرژی در سطح ملی و بین‌المللی است.

ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست قرار است مطابق با آئین‌نامه مصوب سال ۹۶ شرایط را برای جمع‌آوری و سازماندهی اطلاعات لازم در این حوزه با همکاری همه دستگاه‌های متولی از جمله شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ساتبا، سازمان حفاظت محیط‌زیست و بازار بورس انرژی ایران فراهم کند تا مرکزی قابل استناد برای ارائه اطلاعات و آمارهای رسمی کشور در این حوزه ایجاد شود.

 در این طرح مقرر شده است که اگر شخص یا شرکت خدمات انرژی با سرمایه‌گذاری در یک بخش با تعرفه پائین انرژی (مانند بخش خانگی و موسسات آموزشی و صنایع) بتواند در مصرف حامل‌های انرژی صرفه‌جوئی کند، انرژی صرفه‌جوئی شده را به بخش‌های با تعرفه انرژی بالا (مانند پتروشیمی یا ایستگاه‌های گاز فشرده) در چارچوب بازار بورس انرژی عرضه کند.

 بررسی‌ها حاکی از این است که گردش مالی بخش خصوصی در بازار بهینه‌سازی انرژی در حدود ۲۳۰ هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود. طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست، روح تازه‌ای در شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه خدمات انرژی خواهد دمید.

 

انتهای پیام/


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

ردیاب خودرو

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *