تاریخ امروز:۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاهش قیمت تخم مرغ در سایه فراوانی کالا/ مشکلات توزیع علت اصلی آشفتگی بازار

هدایت اله اصغری مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، اظهار کرد: کاهش قیمت تخم مرغ درب مرغداری و سطح بازار بیانگر فراوانی کالاست.

او با انتقاد از روش‌های مدیریتی کالا از درب مرغداری تا بازار افزود: دولت نباید تامین کننده بازار باشد، بلکه تامین کننده کالاست.

اصغری در واکنش به عرضه کل تخم مرغ از سوی دولت گفت: عرضه کل تولید تخم مرغ از سوی دولت سیاست اشتباهی است چرا که ۷۰ تا ۸۰ درصد در شبکه سنتی و غیربزرگ مویرگی باید عرضه شود و دولت نباید این شبکه را حذف کند که متاسفانه در خصوص مرغ هم شبکه بزرگ و کارآمد عرضه مویرگی با مداخلات ناصحیح دولت حذف شده است.


بیشتر بخوانید


این کارشناس صنعت ادامه داد: با وجود ظرفیت مناسب تولید داخل، وزارت جهاد به عنوان‌متولی امر از بخش بازار غفلت بزرگی دارد که این ناکارآمدی منجر به بروز مشکلاتی از تولید تا بازار شده است که با این وجود دولت مستقیم نباید در بازار دخالت کند و تنها به عنوان مسئول باید نظاره گر باشد و در چارچوبی که تعریف کرده، بخش خصوصی ایفای نقش کند.

او در پایان با بیان اینکه اتخاذ تصمیمات درباره نهاده دامی‌ تاثیر مستقیمی بر سفره خانوار دارد، گفت: با وجود آنکه مرغ و تخم مرغ کالای جایگزین سبد خانوار به شمار می‌رود، از این رو با آزادسازی ارز معلوم نیست نهاده سفره خانوار چه شود؟ هرچند تجربه نشان داده مداخلات ناصحیح زمینه را برای نارضایتی تولیدکننده و مصرف کننده فراهم کرده است.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *