تاریخ امروز:۵ مرداد ۱۴۰۰

ویجیاتو: بازگشت کالاف دیوتی به جنگ جهانی دوم چه عواقبی می‌تواند داشته باشد؟

تا زمان نگارش مقاله بنظر می‌رسید که همه چیز به نحوی اشاره به بازگشت دوباره کالاف دیوتی به جنگ‌ جهانی‌ دوم در نسخه بعد خود دارد، اما آیا این مسئله می‌تواند همزمان حاوی نکات‌ خوب و بد برای این سری پرطرفدار باشد؟

اکتیویژن تاکنون بطور رسمی اخباری از بازی بعدی سری Call of Duty که امسال برای آن برنامه‌ریزی شده، اعلام نکرده است. با این‌ حال برخی از شایعات پیرامون بازی، به نحوی خط می‌دهند که تقریبا بازیکنان می‌دانند در Call of Duty بعدی چه چیز انتظار آنها را می‌کشد. یکی از شایعات ثابت در مورد این بازی که توسط بسیاری از لیکرها دائما به آن اشاره و تقریبا ثابت شده، این است که نام آن Call of Duty: Vanguard است. بازی یاد شده بعنوان دنباله بازی Call of Duty: WW2 که توسط استودیو Sledgehammer Games عرضه شده عمل می‌کند، اما در یک تاریخ متفاوت روایت خواهد شد.

با این حال، جدیدترین اطلاعات درز شده توسط Battle.net نشان‌دهنده نام‌گذاری آن به عنوان Call of Duty: Slipstream است و همراه با یک لوگو ارائه می‌شود. صرف‌نظر از تغییر نام، هنوز به نظر می‌رسد که تم بازی در طول جنگ‌ جهانی‌ دوم خواهد بود، چون با تأیید اکتیویژن در مورد توسعه‌دهنده احتمالی بازی یعنی Sledgehammer Games، این مورد قطعی بنظر می‌آید. مطمئناً رفتن کالاف دیوتی به جنگ‌ جهانی‌ دوم چیز جدیدی برای این مجموعه نیست، اما این بازگشت‌ قطعا مزایا و معایب خاص خود را برای کالاف دیوتی امسال خواهد داشت.خوشبختانه کالاف دیوتی تاریخچه‌ای غنی از عرضه بازی‌های خود با تم جنگ‌ جهانی‌ دوم را دارد. در اصل، این سری کار خود را با تم جنگ‌ جهانی‌ دوم آغاز کرد. از طرفی Call of Duty و Call of Duty 2 که توسط استودیو Infinity Ward ساخته شدند، هر دو در زمان جنگ جهانی دوم سپری می‌شدند. از طرفی دیگر اولین حضور استودیو Treyarch در ساخت بازی‌های این سری، یعنی Call of Duty 3 نیز در جنگ‌ جهانی‌ دوم روایت می‌شد.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶، تمام هویت کالاف دیوتی بعنوان یک شوتر شاخص اول‌شخص، این بود که در طول جنگ‌ جهانی دوم روایت می‌شد. سپس این سری با نسخه چهارم خود یعنی Call of Duty 4: Modern Warfare که توسط استودیو Infinity Ward عرضه شد، ظاهر مدرنی به خود گرفت. سپس در بازی Call of Duty: World at War که توسط Treyarch توسعه‌ داده شده بود، دوباره به فضای جنگ جهانی دوم بازگشت. با این حال پس از موفقیت‌ خارق‌العاده Call of Duty 4: Modern Warfare، این سری بیش از پیش روی فضاهای مدرن و آینده‌نگرانه تمرکز کرد. تا اینکه Sledgehammer Games در سال ۲۰۱۷ بازی Call of Duty: WW2 را منتشر کرد و دوباره به ریشه‌های بازی بازگشت.

Call of Duty: WW2 مورد استقبال هواداران قرار گرفت. این عنوان بخاطر بازگشت به گیم‌پلی تاریخی کاملاً بنیادین این مجموعه و حذف توانایی‌های ویژه‌ نسخه‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، مثل دابل جامپ و دویدن روی دیوار، بنظر کاملا موفق ظاهر شد. با این حال Call of Duty: Black Ops 4، همان مکانیک‌های‌ حرکتی سابق را دوباره در بازی خود ارائه می‌داد. این مورد قبل از اینکه این مجموعه با انتشار اخیر Call of Duty: Modern Warfare و Call of Duty: Black Ops Cold War آن ها را دوباره کنار بگذارد، اتفاق افتاد.

یک لیکر گفته که Call of Duty 2021 می‌تواند شباهت زیادی به Call of Duty: Black Ops Cold War داشته باشد. اگر Call of Duty 2021 در جنگ جهانی دوم روایت شود منطقی خواهد بود، زیرا هر دو بازی با برخی از تجهیزاتی که در طراحی Call of Duty: Modern Warfare بسیار یکپارچه بودند فاصله زیادی دارند.

چه اسم بازی بعدی Slipstream باشد یا Vanguard، عملا تأیید شده است که این بازی در جنگ جهانی دوم رخ خواهد داد. بازگشت به تم آشنا و محیط‌های جنگ جهانی دوم احتمالاً بسیاری از طرفداران را هیجان‌زده خواهد کرد، زیرا این بازگشت به ریشه مجموعه خواهد بود. اینکه بتوانید لحظاتی که طرفداران می‌شناسند و دوستشان دارند را تجربه کنید و از سلاح‌های نمادین آن زمان مانند M1 Garand و Thompson استفاده کنید، بدون شک طرفداران را هیجان‌زده خواهد کرد.

البته تاثیر نوستالژی را هم در نظر بگیرید. بسیاری از ما همزمان لحظات خوش و گذشته را هنگام بازی کردن به یاد خواهیم آورد که معمولا لذت بازی را دوچندان می‌کند. این حرکت همچنین به Sledgehammer Games این امکان را می‌دهد که در بازی از تاریخ‌ واقعی جنگ استفاده کند، و یا دیدگاه‌های جدیدی را به بازیکنان نشان دهد که بازی‌ها قبلاً به آن‌ها نپرداخته بودند.

با این حال اگر Call of Duty 2021 در یک تاریخ متناوب جریان داشته باشد، می‌تواند کارهای تازه‌ای با نبردها، مکان‌ها و حتی تجهیزاتش انجام دهد. کالاف دیوتی می‌تواند در عین حفظ مواردی که طرفداران از قبل می‌دانند و دوست دارند، عناصر جدیدی معرفی کند تا حس یک تجربه تکراری نداشته باشد. طوفان در سواحل نرماندی هیجان‌انگیز است، اما قبلا طرفداران این کار را با تعدادی از عناوین قبلی Call of Duty انجام داده‌اند. بنابراین امکان‌ دارد مانند گذشته آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار ندهد. این امر همچنین به بازی کمک می‌کند تا خود را از بقیه نسخه‌های سری متمایز کند و کاری کند که Call of Duty 2021 خیلی شبیه Call of Duty: Black Ops Cold War یا Call of Duty: WW2 نباشد.

البته که هر سکه‌ای روی دیگری دارد و هر شمشیری لبه‌ای دیگر. بازگشت به تم آشنای جنگ جهانی دوم برای Call of duty 2021 می‌تواند برخی نکات منفی نیز به همراه داشته باشد. آشنا‌ بودن و مکان‌ها و فضای کلی بازی، می‌تواند باعث کسل‌کننده شدن و ناامیدی طیف طرفداران جدید بازی نیز شود. البته این مورد بستگی به تیم هنری و طراحان بازی دارد. کارگردان بازی در این زمینه باید تلاش مضاعفی در جلوگیری از افتادن در این دام بکند. دو نسخه Black Ops و همچنین Modern Warfare طرفدران خاص خود را دارند. پس در نتیجه نسخه ۲۰۲۱ بازی باید انقدر در کار خود قوی ظاهر شود که بتواند طرفداران این سری را نیز جذب خود کند.

مسئله دیگر این است که نسخه جدید باید بتواند با Call of Duty Warzone نیز علی‌رغم تفاوت‌های تماتیک خود یکپارچگی داشته باشد. حال دیگر با اطمینان می‌شود گفت که بخش بتل رویال بازی بشدت در بین طرفداران محبوب شده است. حالا طرفداران احتمالا درحال گمانه‌زنی درباره این موضوع هستند که آیا نسخه جدید بازی می‌تواند در یکپارچه‌سازی تجربه خود با وارزون موفق عمل کند یا خیر.

روایت بازی در دوران جنگ جهانی دوم احتمالا این یکپارچه‌سازی را خیلی سخت خواهد کرد. انتقال دادن Warzone به یک تاریخ متفاوت، نیازمند منابع‌ زیادی برای بالانس کردن گیم‌پلی و همچنین تطبیق دادن قدرت سلاح‌ها و تجهیزات باتوجه به تکنولوژی قرن بیستم است.با توجه به تاریخچه اکتیویژن، خوشبختانه بدون توجه به تمامی مسائل بالا و اینکه اصلا بازی در چه دورانی روایت می‌شود، بازی جدید سرانجام موفق به راضی کردن همه طرفداران خود خواهد شد. با توجه به رقابت نسخه جدید کالاف دیوتی با بازی Battlefield 2042، بسیاری از طرفداران بازی‌های ویدئویی منتظر مقایسه جفت بازی‌ها و تصمیم‌گیری نهایی در مورد برنده خواهند بود. هر دو بازی مجبورند که در بهترین حالت خود باشند.

به عنوان جمع‌بندی شخصا فکر می‌کنم بازگشت‌ دوباره بازی به دوران جنگ جهانی دوم، می‌تواند خبر خوبی برای گیمرهای نسل قدیم و جدید باشد. البته تا زمانی که Sledgehammer Games موفق شود که بازی با نهایت جزئیات و پولیش شده، بدون‌ مشکلات عدیده و روایتی منحصر بفرد را به جامعه گیمرها ارائه دهد. این برحه از تاریخ حکایت‌های تلخ فراوانی در دل خود مدفون کرده است. به گونه‌ای که تاکنون شرکت‌های زیادی موفق به ارائه یک تجربه‌ ناب از این معجون به ما نشده‌اند.

نسخه ۲۰۲۱ از سری Call of Duty هم‌اکنون توسط Sledgehammer Games در دست توسعه قرار دارد.

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *