تاریخ امروز:۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

وجود محدودیت‌های بی حد و حصر در مناطق ویژه اقتصادی

حسام محمدی کارشناس اقتصادی و پژوهشگر حوزه مناطق آزاد  در گفت و گو با   اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تفاوت حدود اختیارات مناطق آزاد  با مناطق ویژه اقتصادی و نبود زیرساخت های تجارت خارجی در مناطق ویژه اقتصادی اظهار کرد: مناطق آزاد تجاری،صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی از چند حیث با یکدیگر تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند. از نظر مقررات گمرکی این مناطق تقریبا مشابه هم هستند و خارج از قلمرو گمرک محسوب می‌شوند البته به شرط ثبت کالا‌ی ورودی در گمرک، مقررات عمومی صادرات و واردات در محدوده مناطق آزاد و ویژه اعمال نمی‌شود اما امتیاز کالای مسافری یا خرده فروشی در مناطق آزاد وجود دارد و در مناطق ویژه وجود ندارد.

این پژوهشگر مناطق آزاد تصریح کرد:به عنوان مثال در کیش و قشم پاساژ‌ها و مراکز خرید وجود دارد اما در مناطق ویژه مانند سلفچگان امتیاز فروش کالای مسافری و خرده فروشی وجود ندارد.

او ادامه داد: در ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد آمده است که تمام فعالیت‌ها در مناطق آزاد از زمان تاسیس به مدت ۲۰ سال از مالیات معاف است اما طبق ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم در مناطق ویژه اقتصادی در طول ۵ تا ۱۳ سال بسته به شرایط و مکان مورد نظر جز مناطق محروم نبودن، مالیات باید پرداخت شود و معافیت مناطق آزاد بیشتر از مناطق ویژه اقتصادی است.

محمدی افزود: در خصوص مالیات بر ارزش افزوده هر دو مناطق شرایط یکسان دارند و هر دو منطقه از مالیات معاف هستند، مناطق ویژه اقتصادی مانند سرزمین اصلی هستند و از قوانین کشور پیروی می‌کنند ولی مناطق آزاد امتیازات ویژه‌ای دارند.هر دو منطقه در مورد ورود و خروج ارز کاملاً آزاد هستند و خرید و فروش ارز توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در مناطق آزاد مجاز است در مناطق ویژه اقتصادی چنین امتیازی وجود ندارد.

پژوهشگر حوزه مناطق آزاد ادامه داد: در حوزه مقررات بانکی و مالی و تاسیس بورس، بانک، بیمه بانک و بیمه خارجی در مناطق ویژه اقتصادی هیچ امتیازی وجود نداشته و مشابه سرزمین اصلی است اما مناطق آزاد مقررات خاصی در این حوزه دارند و با تایید دبیرخانه مناطق آزاد و سازمان‌های مربوطه می‌توانند امتیازاتی داشته باشند. همچنین درباره  ورود اتباع خارجی به مناطق آزاد این امتیاز وجود دارد که مسافرین خارجی مناطق  بدون نیاز به اخذ روادید قبلی می‌توانند وارد مناطق آزاد  شده و پاسپورت آن‌ها مهر می‌شود.

او بیان کرد: اما در مناطق ویژه اقتصادی چنین امتیازی وجود ندارد و از  قوانین  مشابه سرزمین اصلی  پیروی  می کنند. در سایر موارد هم مناطق آزاد قوانین خاصی دارند مقررات ثبت شرکت در منطقه آزاد خاص است همچنین مقررات منطقه انتظامی، راهنمایی رانندگی یا استفاده از  زمین و منابع در مناطق آزاد تسهیل شده است ولی منطقه ویژه چنین امتیازاتی را ندارند.

انتهای پیام/ 

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *