تاریخ امروز:۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

واکنش تیم یحیی به عقب افتادن از حریف؛/ ناکامی بزرگ پرسپولیس در کامبک (آنالیز)

به گزارش “ورزش سه”، بازی پدیده-پرسپولیس از هفته نوزدهم لیگ برتر یکی از جذاب ترین بازی های فصل جاری بود. تیم یحیی و رحمتی روی هم ۱۲ شانس گل خلق کردند که سهم پرسپولیس ۸ و پدیده ۴ تا بود اما بحث های رسانه ای بعد از بازی بیشتر درباره از دست دادن موقعیت های گل توسط مهاجم های پرسپولیس بود، نکته ای که پیش از این هم در فصل جاری بارها توسط هوادارانِ مدافع قهرمانی موضوع انتقاد از مهاجم های تیم شان بود و تا نیمکت نشینی عبدی، رمضانی و مهدی خانی پیش رفت. در مقاطعی نوراللهی و عالیشاه که پست تخصصی شان مهاجم نیست در این پست بازی کنند و اولویت خریدهای زمستانی گل محمدی تقویت خط حمله تیم‌اش شود. می‌توان گفت پرسپولیس در نیم‌فصل با خرید مغانلو و ترابی، متناسب با نیازش، بهترین مهره های موجود در بازار را به ترکیب اش اضافه کرد و با بازگشت آل کثیر هم رقابت در پست مهاجم به بالاترین حد رسیده هم فشار روانی روی بازیکنان این پست در صورت از دست دادن موقعیت ها افزایش یافته.

 

کامبک؛ گمشده پرسپولیس لیگ بیستم

برای تحلیل عملکرد پرسپولیس مقابل پدیده بهتر است نگاهی داشته باشیم به نتایج و روند بازی های این تیم در بازی هایی که از حریف عقب افتاده است.
– قهرمان چهار دوره اخیر لیگ، این فصل ۴ بار مجبور به تلاش برای چبران نتیجه شده و از این تعداد بازی ۳ مساوی و یک شکست نصیبش شده. نکته جالب تعداد شانس گل و شوت های پرسپولیس در این ۴ بازی است. بر اساس آمار یازده، تیم گل محمدی در مجموع این ۴ بازی ۲۵ بار شانس بزرگ گلزنی به دست آورد و ۶۴ شوت به سمت دروازه حریف زده اما نتیجه اش ۵ گل در برابر نساجی، استقلال، آلومینیوم و پدیده بوده؛ به طور تقریبی یک گل از هر ۱۳ شوت و هر ۵ شانس گل.  
– واکنش غالب رسانه ای و هواداری به این ۴ بازی، متمرکز بر انتقاد از فرصت سوزی بازیکنان پرسپولیس بوده است.  
– بر اساس آمار سایت یازده متوسط مالکیت توپ پرسپولیس در این ۴ بازی ۶۲ درصد بوده است.  

 

 

واکنش پرسپولیس به عقب افتادن از پدیده

پدیده در دقیقه اخر نیمه اول با امین قاسمی نژاد به گل رسید و پرسپولیس یک نیمه کامل برای جبران نتیجه و کسب سه امتیاز تلاش کرد.  
تصویر میانگین استقرار بازیکنان ترکیب اولیه دو تیم از سایت یازده نشان می‌دهد پرسپولیس برای زدن گل اول و جبران گل خورده بسیار بالا بازی کرده و البته استراتژی پدیده فوتبال دفاعی در بلاک و استفاده از ضدحملات بوده است. طبق گراف میانگین استقرار که متناسب با موقعیت های بازیکنان در لحظات لمس کردن توپ به دست می آید هشت بازیکن پرسپولیس در زمین پدیده و قاسمی نژاد در زمین پرسپولیس حضور دارند به این تصویر تعویض های پرسپولیس را هم اضافه کنید. نوراللهی، امیری و عبدی و ال کثیر ۴ تعویض هجومی این تیم بودند که دوتای انها مهاجم و دوتای دیگر تجربه بازی در این پست را دارند.  
 

 

طبق آمار یازده پرسپولیس تا دقیقه ۶۹ که بازی را به تساوی کشاند ۴ شانس گل ساخت و ده شوت به سمت دروازه فراهانی زد که دو تای آن در چارچوب بود. پس از گل اول اما فشار و میل به گلزنی پرسپولیس بیشتر شد و نتیجه فوتبال انتحاری اش در بیست دقیقه پایانی ۱۱ شوت و ۴ شانس گل بود که از این تعداد فراهانی با مهار موقعیت یک تک به تک با مغانلو، یزدان دوست با دفع ضربه عبدی از روی خط دروازه و تیردروازه در مقابل احمد نوراللهی مانع گلزنی پرسپولیس شدند
 
شاید بتوانیم یکی از عوامل موثر در عملکرد ضعیف بازیکنان پرسپولیس در زدن ضربات اخر در موقعیتی که در آستانه از دست دادن امتیازات هستند را تحت تاثیر مسایل روحی روانی بدانیم. پرسپولیس با قهرمانی های متوالی و موفقیت نسبی در آسیا و ثبت کلین شیت های متعدد کمتر در موقعیتی قرار گرفته که از حریف عقب باشد و گرچه آمار بازی های اینچنینیِ پرسپولیس نشان از تسلط این تیم بر توپ و میدان دارد اما در لحظات حساس کم صبر و با تمرکز پایین ضربات نهایی را به توپ می زنند و حالا با ترافیک زیاد در خط حمله، مهاجمان این تیم احساس می کنند از دست دادن هر موقعیت در شرایط حساس می تواند به معنی از دست دادن جایگاه و موقعیت‌شان در تیم باشد.  

 

 
نشانه شناسی یک صحنه از بازی

در لحظه ای از بازی مدافع پدیده ضربه کرنر عالیشاه را دفع می کند و توپ به زمین پرسپولیس می رسد. حامد لک که تا نیمه های زمین خودی پیش آمده توپ را کنترل می کند. بازیکنان پرسپولیس در زمین پدیده در انتظار ارسال بلند لک مانده اند. لک متعجب از این موقعیت فریاد می زند بازیکنان به پست های خودشان برگردند تا توپ را به مدافعین اش بسپرد. ۱۵ ثانیه زمان می بَرد تا بازیکنان سازماندهی پیدا کنند و لک با خیال راحت توپ را به هم تیمی هایش برساند.

 

 

حالا حدس بزنید این لحظه در چه دقیقه ای و چه موقعیتی و نتیجه ای اتفاق افتاده است؟
 

 

دقیقه ۶۰ بازی است. پرسپولیس یک گل از حریف عقب است و هفته نوزدهم لیگ برتر است و پیش از این بازی هم امتیاز با سپاهان برای صدر جدول می جنگد اما موقعیتی که حامد لک با تجربه اش آن را مدیریت می کند و دروازه و تیم اش را در ریسک ضد حمله قرار نمی دهد بیشتر شبیه زمانی است که یک تیم ده دقیقه برای جبران نتیجه وقت دارد و یا با از دست دادن این بازی شانس قهرمانی اش از بین می رود.
 
قهرمانی های متوالی در سالهای اخیر حس رقابت و انگیزه جام های بیشتر را در بازیکنان پرسپولیس دو چندان کرده و این از دستاوردهای ثبات و روند موفقیت آمیز این تیم است اما پرسپولیس اگر می خواهد به این روند ادامه دهد باید در مدیریت چنین موقعیت‌هایی باهوش تر، باتجربه تر و منطقی تر عمل کند و با تمرکز بیشتری برای جبران نتیجه تلاش کند.

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

ردیاب موتور سیکلت

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *