تاریخ امروز:۳۱ خرداد ۱۴۰۰

هشدارهای هواشناسی به کشاورزان و باغداران/ خشکسالی ضعیف تا شدید پیش روی بخش کشاورزی است

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مسعود حقیقت مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بنابر آخرین نقشه های هواشناسی، طی ۴ روز آینده در اغلب مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف و آفتابی است.

وی افزود: طی روزهای آتی در بعدازظهر و اوایل شب در استان های شمال خراسان رضوی، ارتفاعات هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده موقتی داریم.

حقیقت ادامه داد: در مناطقی از شمال غرب، غرب، بخش هایی از استان های تهران، البرز، سمنان و بخش هایی از مرکز کشور رگبار پراکنده باران انتظار می رود.

مدیر کل پایش هواشناسی از روند افزایش دما در برخی نقاط خبر داد و گفت: طی چند روز آینده ماندگاری هوای گرم و افزایش دما در برخی نقاط پیش بینی می شود.

وی در توصیه ای به کشاورزان بیان کرد: در مناطق شمال غرب احتمال طغیان سن گندم بویژه پوره سن وجود دارد، از این رو توصیه می شود که کشاورزان نسبت به پایش مزارع اقدام کنند و در صورت رویت با نظر متخصصان اقدام به سم پاشی در ساعات صبح هنگام کنند.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی افزود: پسته کاران مناطق جنوبی و مرکزی به دلیل شدت تابش نور خورشید از سیلیکات پتاسیم جهت آفتاب سوختگی در باغات استفاده کنند.

وی با تاکید بر این موضوع که زنبورداران کندوها را به زیرسایه برند، بیان کرد: کشاورزان دور آبیاری مزارع سبزی و صیفی در مناطق جنوبی را به گونه ای تنظیم کنند که استرس دمایی در مزارع ایجاد نشود‌.

حقیقت درباره آخرین وضعیت بارش در سال زراعی جاری بیان کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی تاکنون مجموع بارش کشور ۱۲۹.۵ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۲۷۶.۳ میلی متر و در بلندمدت ۲۲۱.۱ میلی متر است که این امر کاهش ۵۳.۱ درصدی نسبت به سال گذشته و ۴۱.۴ درصدی دوره بلندمدت را نشان می دهد.

به گفته این مقام مسئول، مدل ها نشان می دهد که کم بارشی در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ایلام و لرستان نسبت به دیگر استان ها مشهود تر است.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی با بیان اینکه بارش چندانی در تابستان نداریم، گفت: نقشه‌های پیش یابی اقلیم شناسی نشان می‌دهد که بارش‌ها تا حدود ۶ تیر در اکثر مناطق کشور در حد صفر است و تنها بارش‌های محدودی در نیمه غربی خزر تا شمال غرب پیش بینی می‌شود‌.

حقیقت با بیان اینکه در سال زراعی جاری انواع خشکسالی ها را در استان های مختلف داریم، گفت: خشکسالی انواع و اقسام‌ مختلف همچون ضعیف، متوسط، شدید و بسیار شدید دارد که با این وجود مدیریت کشت بهاره امری ضروری است.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در پایان درباره آخرین وضعیت دما تصریح کرد: مدل ها نشان می دهد که دما طی ماه های آتی نرمال و بیش از نرمال است و به طور کلی ذات تابستان با گرما همراه است.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *