تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

هدفگذاری صید ۷۰۰ هزار تن انواع آبزیان در آب های جنوب و شمال کشور

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران مطرح کرد؛

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، آخوندی مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان اینکه صید ۷۰۰ هزار تن انواع آبزیان در آب‌های جنوب و شمال کشور در برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ هدف گذاری شده است، اظهار کرد: برآوردها حاکی از آن است که بیش از هدف برنامه ششم توسعه، صید آبزیان در آب‌های جنوب و شمال صورت گیرد.

او افزود: در سال ۹۹ میزان صید آبزیان ۸ درصد بیش از هدف برنامه ششم توسعه بوده است.

آخوندی میزان کل صید آبزیان در سال گذشته را ۷۱۵ هزار تن اعلام کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: سال گذشته سهم صید در آب‌های جنوب ۶۸۴ هزار تن و در دریای خزر ۳۱ هزار تن بود.

به گفته او، ایران طی چند سال اخیر در صید تون ماهیان و شبه تون ماهیان در غرب اقیانوس هند رتبه نخست، در کل اقیانوس هند رتبه دوم و در جهان رتبه دوازدهم را کسب کرده است.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به روند کاهشی میانگین صید جهانی طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر، گفت: برنامه سازمان شیلات ایران در حوزه صید در وهله نخست حفظ اشتغال موجود در بخش صید و بهره برداری مسئولانه و پایدار از ذخایر آبزیان با رویکرد اکوسیستمی است، زیرا آبزیان ساحلی بر اثر صید تحت فشار هستند.

او در عین حال ارتقای بهره‌وری عوامل تولید برای افزایش راندمان اقتصادی صید را از دیگر برنامه‌های این سازمان برشمرد.

آخوندی بر صید اقتصادی تاکید کرد و افزود: در راستای افزایش کیفیت ماهیان، صید باید با روش‌های مناسب انجام و ضایعات کم شود تا ارزش افزوده بیشتری در صید به دست آید.

او صید با رشته قلاب را از روش‌های نوینی عنوان کرد که به بهبود کیفیت صید کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران، نگهداری مناسب از تون ماهیان صید شده تا رسیدن به ساحل و پیدا کردن بازار را از دیگر عوامل افزایش راندمان اقتصادی صید و ارزآوری دانست.

او اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد تون ماهیان با روش نوین رشته قلاب صید می‌شود، ضمن اینکه ما به دنبال این هستیم که جزایر بدون تور داشته باشیم و صیادان تمام جزایر خلیج فارس، صید آبزیان را بدون تور و با رشته قلاب انجام دهند.

آخوندی با بیان اینکه استفاده از روش صید با رشته قلاب، آسیب کمتری به ذخایر آبزیان وارد می‌کند، اظهار کرد: ابزار و ادوات این روش ارزان است و صید انتخابی صورت می‌گیرد و به علت کیفت خوب صید، ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کند.

او در پایان به آغاز صید بدون تور در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با حمایت‌های تشویقی و روش‌های توجیهی و آموزشی، روش صید با قلاب را توسعه دهیم ضمن اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ هزار شغل مستقیم در فعالیت صیادی در کشور وجود دارد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *