تاریخ امروز:۴ بهمن ۱۴۰۰

نگاهی به مسیر پر پیچ و خم توسعه زیست‌فناوری در ایران

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، ایران به عنوان یکی از کشورهای باسابقه در حوزه زیست فناوری شناخته می‌شود و فناوران کشور با وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی موجود توانسته‌اند ایران را به عنوان یکی از پرچمداران این حوزه به دنیا معرفی کنند. در حال حاضر محصولات زیستی ایرانی هم‌گام با دیگر کشورها در بازارهای جهانی خودنمایی می کند.

این اتفاق حاصل تلاشی ۲۱ ساله است. یک هم‌افزایی و همکاری میان نهادهای دولتی و خصوصی که تکمیل زنجیره زیست‌بوم فناوری و نوآوری زیست فناوری را شتاب داد و به نقطه اوج رساند.

در این مطلب سعی شده کوتاه و مختصر این تلاش‌ها و روند توسعه زیست‌فناوری در کشور ارائه شود:

 

۱۳۷۹

ایجاد و راه‌اندازی «کمیته ملی زیست‌فناوری» به عنوان نهاد ملی مدیریت توسعه زیست‌فناوری در سال ۱۳۷۹ به صورت کمیته‌ای فرابخشی با عضویت دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط. نقطه آغازین ساماندهی نظام ملی مدیریت زیست‌فناوری.

 

۱۳۸۰

تعریف نیازها و چالش‌های این حوزه با شناسایی توانمندی‌ها و وضعیت موجود کشور در حوزه زیست فناوری.

 

۱۳۸۳

آماده شدن نخستین سند ملی زیست‌فناوری برای توسعه جهشی و هدفمند این فناوری در کشور، توسط کمیته ملی زیست‌فناوری و تصویب آن در ۱۶ اردیبهشت ماه ۸۳ در هیات دولت.

 

۱۳۸۴

۱۹ اردیبهشت ماه سال ۸۴ موافقت با ایجاد شورای عالی زیست‌فناوری برای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت ملی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و تولید در زیست‌فناوری.

 

۱۳۸۶

تعطیلی شورای عالی زیست‌فناوری در تیرماه این سال به دنبال تصمیم دولت برای انحلال تعدادی از شوراهای عالی. تصویب راهبردهای زیست‌فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی.

 

۱۳۸۷

ایجاد ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ۲۹ خرداد ماه ۸۷ به‌عنوان یکی از ستادهای فناوری‌های راهبردی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری.

 

۱۳۸۹

شتاب گرفتن اقدامات برای شکل‌گیری شبکه‌ای از نهادهای دولتی، بخش خصوصی و فناوران این حوزه و شناسایی  بازیگران آن.

 

۱۳۹۰

تصویب مصوبه تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری در جلسه ۷۰۵ ‏شورای عالی انقلاب فرهنگی.

 

۱۳۹۱

معرفی ۱۶ محصول زیست فناورانه در اشکال فرآورده‌های دارویی، کیت تشخیصی و ابزار تشخیصی در سال «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی».

 

۱۳۹۲

رونق گرفتن برگزاری رویدادهای فناورانه و نوآورانه در این حوزه.

 

۱۳۹۳

توسعه زیست‌بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی محصولات دانش‌بنیان و فناور حوزه زیست فناوری.

 

۱۳۹۴

برگزاری جشنواره زیست‌فناوری در اردیبهشت ماه و ایجاد ارتباط میان نهادهای دانش‌آموزی و مراکز پژوهشی و صنعتی زیستی.

 

۱۳۹۵

گسترش بازار محصولات داخلی زیستی در کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری.

 

۱۳۹۶

ارتقای تولید دانش و معرفی توانمندی‌های ایران به بازار جهانی و راه‌اندازی زیرساخت‌های اولیه شتاب‌دهنده‌های زیستی در کشور.

 

۱۳۹۷

اقدامات ترویجی زیست فناوری در میان مدارس و دانش آموزان و رونق شکل‌گیری پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی.

 

۱۳۹۸

اثبات توانمندی فناوران زیستی به جامعه. شیوع بیماری کرونا و تولید انواع تجهیزات زیستی برای درمان بیماران و کاهش آسیب‌های این بیماری. آغاز تحقیقات پیش‌بالینی تولید واکسن کرونا در کشور.

 

۱۳۹۹

اوج گیری توانمندی متخصصان و فناوران زیستی در کشور با تولید چند مدل واکسن کرونا و تکمیل زنجیره ارزش تجهیزات و توانمندی‌های داخلی در حوزه کرونا.

 

۱۴۰۰

تزریق موفقیت آمیز نخستین واکسن کرونای ایرانی به بیماران در کشور و پیوستن نام ایران به لیست کشورهای دارای این فناوری پیچیده.

 

 

انتهای پیام/


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *