تاریخ امروز:۳ بهمن ۱۴۰۰

نحوه قیمت گذاری محصولات کشاورزی باید تغییر کند

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن ربانی نماینده، ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در کشور حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون خانواده کشاورز و بهره‌بردار داریم، اظهار کرد: حدود یک سوم جمعیت ایران در حوزه کشاورزی مشغول به کار هستند که عدد بسیار بالایی است و این قشر همیشه پای کار نظام و انقلاب بوده‌اند، بنابراین اولین قشری است که باید به آن پرداخته شود بهره‌برداران بخش کشاورزی هستند.


بیشتر بخوانید


ساداتی نژاد بیان کرد: این قشر با غیرت تأمین کننده امنیت غذایی کشور است؛ ما در کشور همیشه برای کنترل حوزه مصرف، محصول کشاورز را زیر قیمت خریداری کرده‌ایم، اما این قشر با این وجود ۴۰ سال است که به تولید ادامه داده‌اند و می‌توان گفت ۴.۵ میلیون خیّر در کشور داریم که برای ما غذا تولید کرده و زیر قیمت تمام شده به مصرف کننده می‌فروشند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با وضعیت تورمی کشور، خرید زیر قیمت محصولات از کشاورزان باعث فقر در این قشر شده و باید نوع نگاه به حوزه قیمت گذاری و پرداخت یارانه را تغییر دهیم، کشاورز تولیدکننده است و با کارخانجات فولاد، فرش و پتروشیمی تفاوتی ندارد و بخش کشاورزی به عنوان بنگاه تولیدی، قیمت تمام شده و درصد سود دارد؛ بنابراین دولت باید تأمین کننده یارانه به مردم باشد و این یارانه نباید از جیب کشاورز به مردم داده شود.

او افزود: افزایش قیمت در محصولاتی مانند شیر باعث کاهش تقاضای بازار و بروز بیماری بیشتر در بین مردم می‌شود و در همه جای دنیا سعی در بالا نرفتن قیمت شیر و ارائه رایگان آن در مدارس دارند تا به سلامت جامعه لطمه وارد نشود، اما این عدم افزایش قیمت وظیفه کشاورز و دامدار نیست و این محصول توسط دولت‌ها یارانه دریافت می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اگر بتوانیم این دیدگاه را در نظام کشاورزی جاری کنیم، کشاورزی کشور پیشرفت خواهد کرد و این موضوع به نفع مصرف کننده و تولیدکننده است.

این مقام مسئول در رابطه با رایزن کشاورزی در کشور‌های هدف حوزه کشاورزی گفت: ما با وزارت امور خارجه و وزارت صمت مذاکراتی را برای دریافت مجوز رایزن کشاورزی انجام دادیم تا در کشور‌های هدف مانند برزیل که کار کشاورزی داریم رایزن کشاورزی داشته باشیم. این رایزن‌ها در سفارت خانه مستقر خواهند شد و توسط وزارت جهاد کشاورزی معرفی می‌شوند.

او افزود: اگر این اقدام انجام شود، سازوکار‌های اداری حضور افراد ما راحت‌تر انجام خواهد شد و منظم‌تر و بهتر از ظرفیت‌های سفارت‌خانه‌ها در کشور‌های هدف استفاده خواهیم کرد ضمن آن که این اقدام رفع مشکلات و موانع صادرات و واردات را تسریع خواهد کرد.

ساداتی نژاد در رابطه با بازار محصولات حلال در دنیا گفت: باید کارگروهی را در زمینه صنایع تبدیلی، صادرات مواد غذایی و ثبت نشان حلال ایران در حوزه بین‌المللی راه‌اندازی و برای هزینه‌های ثبت این برند‌ها در بخش بین‌المللی و حمایت از صادرات محصولات کشاورزی اقدام کنیم.

او اظهار کرد: با ایجاد شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی که مجلس آن را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرد کمک بسیاری به بخش کشاورزی شده است و یارانه به هر بخشی از حوزه کشاورزی، در این شورا تعیین می‌شود.

بخش کشاورزی از ارکان مهم اقتصادی کشور است

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن ربانی نماینده، ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در متون روایی تعبیری نسبت به کشاورزان داریم که در جا‌های دیگری یا نادر است و یا وجود ندارد؛ در روایات آمده کشاورزان گنج‌های خدا در زمین هستند.

او با بیان این که قشر وفادار به نظام بیشتر در این جمع دیده می‌شود، اظهار کرد: حداقل یکی از ارکان مهم اقتصاد ایران عرصه وسیع کشاورزی است و اگر هم بخواهیم تحولی در اقتصاد ایجاد شود یکی از ارکان، بخش کشاورزی است و یارانه باید به تولیدکنندگان داده شود تا بتوانند به تولید ادامه دهند.

ربانی با اشاره به این که حوزه نمایندگی، ولی فقیه حامی و همدل وزیر جهاد کشاورزی و بخش کشاورزی است، گفت: کار بزرگ و سنگینی بر عهده دارید و عرضه کشاورزی بسیار وسیع است، امیدواریم بتوانیم در این بخش به وزارتخانه کمک کنیم و امیدواریم شما بتوانید بخش کشاورزی را در مسیر مناسب آن حرکت دهید تا در منطقه سرآمد باشد؛ روح جهادی و مدیریت جهادی با حضور شما زنده خواهد شد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *