تاریخ امروز:۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مرکزیت وزارت صمت از بین رفته است

جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سیاست‌های وزیر صمت و حرکت به صمت اقتصاد باز و آزاد اظهار کرد: به نظر بنده در حال حاضر وقت مناسب برای ایجاد تغییراتی از جنس رسیدن به اقتصاد باز و آزاد است. متاسفانه در زمان جنگ اقتصادی شرایط را  برای بخش خصوصی بسیار نامناسب کردیم، فشار‌هایی که دخالت‌های نادرست دولت بر بخش خصوصی وارد کرد باعث شد این بخش نتواند از شرایط موجود نهایت استفاده را ببرد.

او بیان کرد: این شرایط می‌توانست به نفع تولید و تولید و توسعه صادرات تمام شود اما متاسفانه تاثیر معکوس داشت. در ۶ ماه اول سال گذشته قیمت ارز ۹ برابر شد، اما نه تنها رشد اقتصادی نداشتیم بلکه میزان صادرات ۳۶ درصد کاهش پیدا کرد. ۹ برابر شدن قیمت ارز می‌توانستد رشد حداقل دو برابری را در حوزه صادرات به همراه داشته باشد اما مشکلاتی که در بخش خصوصی پیش آمد و مداخله کردن غلط در تصمیمات تجاری کشور باعث شد با وضع امروز مواجه باشیم.


بیشتر بخوانید: 


رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: در این چند مدت مرکزیت وزارت صمت از بین رفت و اختیارات این وزارتخانه را از وزارت صمت گرفتند؛ با اوضاعی که پیش آمده بود خیلی مشکل بود که وزارت صمت به اهدافش برسد. با توجه به روندی که وزیر صمت پیش گرفته و با اتکا به تفکرات بخش خصوصی و مشورت با این بخش در آینده‌ای نزدیک شاهد اتفاقات بسیار مناسبی خواهیم بود.

در دیداری که با وزیر صمت داشتم نکته جالبی دیدم که در ابتدا سعی می‌کردند شنونده باشند، اما زمانی که صحبت‌های او را شنیدیم و تمام نکاتی که پیش از این مورد انتقاد همه بود و همه آن را سرچشمه تمام مشکلات می‌دانستند را جزو برنامه‌های  وزارتخانه اعلام می‌کرد. این نشان از اشراف او بر این حوزه دارد و این اشراف امیدواری زیادی در بخش خصوصی ایجاد کرده است.

نفر بیان کرد:سیستم‌های نظارتی مدیران منفعل زیادی را به وجود آورده است، اما وزیر جدید رفتاری شجاعانه برای مدیریت این وزارتخانه از خود نشان می‌دهد. پیش از این تقابلی بین بخش خصوصی و حاکمیت به وجود آمده است این اعتماد سازی می‌تواند بازگشت سرمایه‌های منفعل به بخش صنعت را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *