تاریخ امروز:۲۴ مهر ۱۴۰۰

قطع برق به فولاد دو جانبه آسیب زد/ از اُفت تولید تا کاهش قیمت مصرف سنگ آهن

اکبریان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره قطعی برق واحد‌های فولادی و تاثیر آن بر عملکرد بخش معدن، بیان کرد: طی چند مدت اخیر شاهد قطعی برق مکرر در سطح کشور بودیم، اما صنایع کشور به خصوص صنایع فولادی و سیمانی بیشترین میزان قطعی را داشتند. تعطیلی واحد‌های سیمانی و فولادی برای جلوگیری از قطعی برق خانگی انجام شد و در نهایت این قطعی برق‌ها به دو شیوه به صنایع فولادی و به خصوص فعالان حوزه سنگ آهن آسیب زد.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به کاهش تولید فولاد و صنایع فولادی ناشی از قطع برق ادامه داد: با شروع قطعی برق، در وحله اول واحد‌هایی که از شبکه برق سراسری استفاده می‌کنند با مشکل مواجه شدند. قطعی برق یا کاهش میزان آن در نهایت باعث اُفت چشمگیر تولید این واحد‌هایی شده است که از شبکه سراسری برق، تامین انرژی می‌کنند. واحد‌های صنایع سنگ آهن هم در کنار سایر شرکت‌های صنعتی و معدنی دچار اُفت تولید شدند که در نهایت ضرر مالی را برای آن‌ها به همراه داشت.

اکبریان بیان کرد: نکته دیگری که باید درباره قطعی برق به آن توجه کنید این است که عمده تولیدات معدنی و سنگ آهن  صرف تولید فولاد می‌شود. با توجه به تعطیلی طولانی مدت شرکت‌های فولادی و که کاهش تولید فولاد و کاهش مصرف سنگ آهن را به همراه داشته است با کمبود تقاضای سنگ آهن مواجه شده‌ایم و در نهایت همین موضوع باعث اُفت چشمگیر قیمت سنگ آهن و افزایش زیان واحد‌های فولادی شده است.


بیشتر بخوانید:


او درباره خسارات فیزیکی وارده به تولیدکنندگان فولادی و میزان مصرف برق آن‌ها، تصریح کرد: قطع برق تأثیر زیادی بر سهام شرکت‌های تولید‌کننده فولاد در بورس دارد. بخشی از تولید صنعت فولاد به خصوص در کارخانه‌های جدید در طول سال بر اساس کوره‌های القائی انجام می‌شود، این کوره‌ها به‌ صورت مستقیم مصرف‌کننده برق هستند و درصورت قطعی برق دیگر قادر به ادامه فعالیت خود نخواهند بود.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به محدودیت‌های صادراتی جدید مورد بحث در کشور، ادامه داد: هم عوارض و هم محدودیت‌های صادراتی از جمله ابزار‌های مورد استفاده دولت‌ها برای مدیریت بازار است. طبق قانون کشور صادرات هر محصولی آزاد است مگر آن که دولت تشخیص دهد برای حمایت از تولید و به مدت زمان محدودی صادرات آن محدود شود. این محدودیت‌ها باید مدت زمان مشخصی داشته باشد و اعمال محدودیت صادراتی با این شرایط تضاد قانونی دارد که باید به آن رسیدگی شود.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *