تاریخ امروز:۹ آذر ۱۴۰۰

عنوان مشترک با استقلال برای جام باشگاه‌ها؛ / الهلال، پرافتخارترین در جدول قهرمان‌ها (گزارش)

به گزارش “ورزش سه”، فصل ۲۰۲۱ لیگ قهرمانان آسیا در حالی به پایان رسید که این بار نماینده غرب آسیا موفق شد جام را بالای سر ببرد تا در فاصله سه سال، برای دومین بار بر بام آسیا بنشیند.

الهلال تاکنون ۲ بار قهرمانی ACL را به دست آورده، ۲ بار جام باشگاه‌های آسیا را بالای سر برده، ۲ بار جام در جام آسیا را فتح کرده و ۲ بار هم در سوپرکاپ آسیا به پیروزی رسیده تا در مجموع با ۸ قهرمانی پرافتخارترین تیم آسیا لقب بگیرد.

این در حالی است که پیش از الهلال تیم الاتحاد موفق شد به نخستین تیم آسیایی با دو قهرمانی در ACL تبدیل شود و حالا آبی پوشان ریاض توانستند به رکورد این تیم برسند.

 

* لیگ قهرمانان آسیا: الهلال (۲ قهرمانی، ۲ نایب قهرمانی)
در جدول پرافتخارترین تیمهای لیگ قهرمانان آسیا تیم الهلال حالا صدرنشین است. آنها علاوه بر دو جامی که در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ به دست آوردند، دو بار هم با شکست برابر وسترن سیدنی و اوراواردز به مدال نقره رسیدند.

پس از الهلال، الاتحاد، گوانژو، اولسان هیوندای و چونبوک موتور تیمهایی هستند که دو بار قهرمان شده‌اند و جدی ترین تهدید علیه آبی پوشان ریاض محسوب می‌شوند.
از بین نمایندگان ایران، پرسپولیس با دو نایب قهرمانی، ذوب آهن و سپاهان با یک نایب قهرمانی در این جدول دیده می‌شوند اما هیچ تیمی از ایران در حد فاصله سالهای ۲۰۰۲-۲۰۲۱ که لیگ قهرمانان برگزار شده، قهرمانی آسیا را به دست نیاورده است.

 

 

 

 

* جام باشگاه‌های آسیا: الهلال و استقلال (۲ قهرمانی، ۲ نایب قهرمانی)
پیش از اینکه لیگ قهرمانان تشکیل شود، مسابقات باشگاهی آسیا در دو تورنمنت جام باشگاه‌ها و جام در جام برگزار می‌شد. قهرمان لیگهای معتبر به تورنمنت نخست راه پیدا می‌کردند و قهرمان جام حذفی به تورنمنت دوم می‌رفتند.
الهلال و استقلال توانستند در جام باشگاه‌ها دو بار قهرمان شوند و باتوجه به دو نایب قهرمانی، بالاتر از سایر تیم‌هایی که موفق به دبل شدند، قرار گرفته‌اند. الهلال در سالهای ۱۹۸۶-۷ توانست دو بار متوالی قهرمان شود و استقلال در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۹۱ این جام را به دست آورد.
مکابی تل آویو و تایلند فارمرز بانک دیگر تیمهایی هستند که ۲ مرتبه قهرمان جام باشگاه‌ها شدند. پاس ایران نیز یک بار موفق شد جام باشگاه های آسیا را به دست آورد.

 

* جام در جام آسیا: الهلال و یوکوهاما مارینوس (دو قهرمانی)
جام در جام آسیا بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲ برگزار شد و پرسپولیس به عنوان اولین قهرمان و الهلال به عنوان آخرین قهرمان شناخته شدند.
در این بین الهلال به همراه یوکوهاما مارینوس دو بار فاتح جام برندگان شدند که البته اگر پرسپولیس فینال سال ۱۹۹۳ را به نماینده ژاپن واگذار نمی‌کرد، در کنار الهلال پرافتخارترین تیم این جام لقب می‌گرفت.
نکته جالب اینکه تیمهای سعودی با شش قهرمانی در این تورنمنت رکورددار هستند.

 

 

 

 

* سوپرجام آسیا: الهلال (دو قهرمانی، یک نایب قهرمانی):
این جام که پس از تک بازی به تیم برنده داده می‌شد از سال ۱۹۹۵ به مدت ۷ سال برگزار شد که در این جام نیز الهلال بالاتر از سوون سامسونگ پرافتخارترین لقب گرفت.
الهلال یک بار شیمیزو اس پالس ژاپن و یک بار پوهانگ استیلرز کره جنوبی را شکست داد؛ همان تیمی که این فصل در فینال لیگ قهرمانان مغلوب آبی پوشان ریاض شد.
تیمهای ایرانی هرگز در سوپرجام به میدان نرفتند و این جام هم پس از تشکیل لیگ قهرمانان به کنار گذاشته شد.

 

الهلال در مجموع با ۸ قهرمانی و ۵ نایب قهرمانی و سابقه ۱۳ فینال آسیا با اختلاف پرافتخارترین تیم آسیاست. نکته جالب اینکه در مجموع تمام رقابتهای آسیایی تیمهای ایرانی ۱۱ بار توانسته‌اند به بازی نهایی راه پیدا کنند.

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *