تاریخ امروز:۳۰ شهریور ۱۴۰۰

ظرفیت سودآوری ۵۰ میلیارد دلاری ایران در حوزه انرژی عراق

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مجتبی یوسفی نایب رئیس گروه دوستی ایران و عراق در میز اقتصادی امروز یکشنبه، ۲۱ شهریور ماه، با اشاره به اینکه ایران و عراق نزدیک به ۱۵۰۰ کیلومتر مرز دارند، بیان کرد: به راحتی در حال از دست دادن بازار ۳۸ میلیون نفری این کشور همسایه هستیم. در حالی که پیش بینی می‌شود تا ۱۹۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه‌گذاری در بازار عراق باشد و می‌تواند موقعیت منحصر به فردی را به ویژه برای ایران ایجاد کند.

او افزود: دلیل آن هم این است که عراق در حوزه زیرساختی مانند توسعه تکنولوژی و موضوعات خدمات فنی و مهندسی مانند ساخت نیروگاه‌ها نیاز‌های زیادی دارد. ظرف مدت کوتاهی می‌توانیم تا ۵۰ میلیارد دلار در حوزه انرژی شامل ساخت نیروگاه‌ها و شرکت‌های نفتی و گازی و همچنین ایجاد یک کریدور جدید شمالی به منظور صادرات نفت ایران از مسیر عراق به ازبکستان و از آنجا کشور‌های شمالی از جمله چین، سودآوری داشته باشیم.


بیشتر بخوانید:


ضرورت رفع مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی برای حضور در عراق

یوسفی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ چهارمین اجلاس اقتصادی بین ایران و عراق در دی ماه در ایران برگزار شد، اما عملیاتی نشد، ادامه داد: در حوزه‌های سرمایه گذاری، باید بتوانیم موانع فعالیت بخش خصوصی و شرکت‌های توانمندی مانند مپنا که در حوزه ساخت نیروگاه‌ها توانمندی دارند را برطرف کنیم تا این مصوبات عملیاتی شوند.

سیستم بانکی ایران در عراق بسیار ضعیف است

او گفت: سیستم بانکی ما در عراق بسیار ضعیف است به طوری که اگر یک سرمایه گذار ایرانی بخواهد علی رغم تمامی مشکلات در این کشور سرمایه گذاری کند، اولین مشکل او مربوط به ضمانت نامه و نقل و انتقال منابع مالی است. اگر یک شعبه بانک مرکزی با تمرکز حل این مشکلات یا کمک به تهاتر در این عراق ایجاد شود، بسیاری از مشکلات قابل حل خواهد بود.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه باید یک کمیته مشترک طراحی شود تا مشکلات قابل برطرف شدن باشد، درباره اتصال راه آهن از شلمچه به بصره نیز اظهار کرد: با توجه به مباحث توریستی و زیارتی، ترکیه در حال گرفتن جای ایران در عراق از نظر مباحث توریست درمانی است در حالی که بر اساس تبدیل منابع دلاری به ریالی، این مسئله در ایران به صرفه‌تر است. این راه آهن امسال مصوبه هیئت وزیران عراق را گرفته است که انتظار می‌رود در دیدار نخست وزیر عراق از ایران، وارد فاز اجرایی این راه آهن شویم.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *