تاریخ امروز:۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ضرر بورسی‌ها با تغییر قیمت سهام به علت اختلالات کارگزاری ها!

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اهمیت بالای بورس و فعالیت بالای افراد در این بازار  معاملاتی، طبیعتا نقش کارگزاری ها پررنگ تر می شود. همین امر منجر به بروز اختلالاتی شده که چند روزی می شود در فضای مجازی مورد انتقاد زیادی از سوی کاربران قرار گرفته است.

یکی از این اختلالات در کارگزاری مفید رخ داده بود که پیگیر آن شدیم.

یکی از سهامداران بورسی درباره این موضوع می گوید: از یکی از کارگزاری ها، “کزغال” را که خریده بودم بعد از چند روز مبلغ آن را به پورتفویم واریز کرده بود و خودسر خریدم را لغو کرده بود. این در حالی بود که دوستان در کارگزاری های دیگر کزغال را با نرخ پایین و حتی زیادتر از سهم اعلام شده خریده بودند. این یعنی چه؟ با کارگزاری تماس گرفتم گفتند خطای نرم افزاری بوده اما بنظر من یک بازی است!

مشکلات هست، بورسی ها صبور باشند!

روح الله میر صانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار  در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با علل اختلال در سامانه معاملاتی برخی از کارگزاران، اظهار کرد: شرکت های Provider که کارهای کارگزاری ها را انجام می دهند گاها به دلیل حجم زیاد معاملات با مشکلاتی  مواجه می شوند، لازم به ذکر است که در چنین شرایطی  بهتر است سهامداران  صبور باشند به علت آنکه همکاران ما تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات بکار می گیرند.

او در رابطه با علت دیر کرد واریز مبلغ حاصل از فروش سهم توسط کارگزاری ها، اظهار کرد: وقتی افراد در خواست فروش می زنند کارگزار وجوه را به صورت t+2 دریافت می کند این روند در عرضه های اولیه که تعداد فروشنده ها زیاد است که حجم و کار مالی زیاد را می طلبد گاها زمان بر است.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار  افزود: اما در شرایط عادی یک روز پس از در خواست مشتری باید این اقدام انجام شود، نکته ای که باید به آن اشاره کرد این استکه هر سفارش فروشی  به معنای آن نیست که  سهامدار مبلغ حاصل از فروش  را می خواهد،  به سبب آنکه یک عده در بازار هستند که خرید و فروش سهام را به روش حرفه‌ای  انجام می دهند یعنی وقتی  فروش انجام می شود دیگر  مبلغی را دریافت نمی کنند و آن را برای معامله در سهام بعدی به کار می گیرند.


بیشتر خوانید


پیگیری ها از روابط عمومی کارگزاری مفید در رابطه با اختلالی که در سامانه معاملاتی پیش آمده بود، نشان داد که اکثر اوقات وقتی در سیستم معاملاتی مشکل پیش می آید سیستم های کارگزها نیز به مشکل بر می خورند و کارگزاران بورسی دائم در رصد و پیگیری آن هستند.

ناگفته نماند که  سازمان بورس به عنوان یک نهاد ناظر بهتر است با توجه به افزایش تقاضای افراد برای سرمایه گذاری در بورس  نظارت خود را بر عملکرد کارگزاری ها بیش از پیش کنند تا سهامداران با مشکل بر نخورند.

حجم بالای معاملات شاید یکی از مواردی است که منجر به بروز اختلالات در سامانه های اکثر کارگزاری ها از جمله بزرگترین کارگزاری ها می شود اما ادامه این روند نیازمند بررسی و یافتن راه حلی برای کاهش این اختلالات است.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *