تاریخ امروز:۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صنایع پیشتاز و جامانده از رشد بورس را بشناسید

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با این پرسش که کدام صنایع بورسی از رشد اخیر بازار جامانده اند؟ بیان کرد: در دو تا سه ماه گذشته شاخص کل چیزی حدود ۳۹ درصد و شاخص هم وزن حدود ۲۶ درصد رشد داشته است. اگر نگاهی به صنایع مختلف داشته باشیم مشاهده خواهیم کرد در همین مدت صنعت سرمایه گذاری، کمترین رشد را داشته و از کف قیمتی خودش نتوانسته بیشتر از ۳ درصد بالاتر برود. بعد از آن شاخص گروه بانکی و بعد از آن صنعت لیزینگ، قند و شکر و انبوه سازی در رتبه های بالاتر قرار دارند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: گروه فرآورده‌های نفتی (پالایشگاه ها)، کانه‌های فلزی و شیمیایی‌ها (پتروشیمی ها) نیز صنایعی هستند که بیشترین رشد در بازار داشته اند.

آسایش در ادامه اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که می‌توان درباره علت رشد این صنایع گفت این است که معمولا ۶ ماه اول سال، فصل مجامع این شرکت‌ها است و بسیاری از سهامداران با دید دریافت سود مجمع، سهم را خریداری می‌کنند.


بیشتر بخوانید


او در ادامه افزود: فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های صنعت شیمایی و کانه‌های فلزی که رشد مطلوبی داشته اند جز صنایع بنیادی بازار هستند. این صنایع عموما p/e مناسبی دارند و سود خوبی را تقسیم می‌کنند. یکی دیگر از دلایل رشد فرآورد‌های نفتی سقوط شدیدی بوده است که در سال گذشته اتفاق افتاد و بعد از آن یک رشد مناسب را داشته اند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: اما در مورد چرایی صنایعی که کمترین رشد را داشته و به اصطلاح از روند بازار جا مانده اند باید گفت که، عمدتا صنایع لیزینگ، مالی (بانک ها) و سرمایه گذاری ارتباط زیادی با نرخ دلار ندارند و افرایش نرخ دلار در طی ماه‌های گذشته بر روی آن‌ها تاثیر گذار نبوده است.

او در ادامه افزود: هم چنین یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توان در رابطه با علت رشد کم این صنایع نام برد و باعث شده است که این صنایع رشد کمتری را داشته باشند، موضوع سرمایه گذاری این صنایع در بازار‌های مختلف است این موضوع و موارد دیگر سبب شده است که nav این سهام و سودآوری شان کم شود در نتیجه از آن‌ها استقبال کمتری شده و خود این عدم استقبال نیز در جا ماندن این صنایع از بازار بی تاثیر نبوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: معمولا این صنایع یک موج دیرتر از بازار هستند و از مهر ماه به بعد در گزارش هایشان می‌توان سودآوری را دید و در نیمه دوم وضعیت مطلوب تری را تجربه خواهند کرد.

کدام صنایع از رشد بازار جا ماندند

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *