تاریخ امروز:۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرانه مصرف روغن زیتون ۲۰۰ گرم است/ خودکفایی در تولید روغن زیتون شدنی است

مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه عوامل متعددی در تولید روغن زیتون دخیل است، اظهار کرد: تولید روغن زیتون به عواملی همچون توجیه اقتصادی تولید و سال آور یا نا آور بستگی دارد.

او با بیان اینکه سال گذشته ۶ هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شده است، افزود: گرچه امکان خودکفایی تولید روغن زیتون در کشور وجود دارد، اما متاسفانه برخی عوامل مانع دستیابی به این امر می‌شوند . به عنوان مثال در سال ۹۸، واردات بیش از ۱۱ هزار تن روغن پومیس و در سال ۹۷ واردات روغن زیتون با ارز ۴۲۰۰ تومان مطرح بود که خوشبختانه با تلاش‌های فراوان، روغن زیتون از گروه کالای یک خارج شد.


بیشتر بخوانید

نقش کمرنگ روغن زیتون در سبد خانوار/ وضعیت تولید زیتون در ایران چگونه است؟


عباسی متوسط سرانه مصرف روغن زیتون در سال را ۲۰۰ گرم اعلام‌ کرد و گفت: بنابر آمار در برخی سال‌ها، سرانه مصرف روغن ۱۹۰ تا ۲۱۰ گرم است.

این مقام‌مسئول ادامه داد: در حال حاضر پایه قیمت هر کیلو روغن زیتون درجه یک‌ ۸۵ هزار تومان است که متاسفانه در برخی فروشگاه‌ها به سبب اختلاط با روغن پالم و پومیس با نرخ‌های کمتری عرضه می‌شود‌.

به گفته او، قیمت هر کیلو کنسرو زیتونی در ابتدای فصل ۱۳ هزار تومان بود که متاسفانه همانند دیگر کالاهای کشاورزی بعد از فصل برداشت با قیمت‌هایی بالاتری در بازار عرضه می‌شود.

رئیس شورای ملی زیتون در پایان با اشاره به راهکار تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی تصریح کرد: روغن زیتون اصل بوی چمن و گوجه فرنگی می‌دهد و ابتدا تندی و تیزی آن گلو را می‌سوزاند و سپس بعد از چند ثانیه مزه آن مطلوب می‌شود.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *