تاریخ امروز:۷ اسفند ۱۳۹۹

سازمان نظام مهندسی کشاورزی به دنبال تسهیل فعالیت تولید کنندگان است

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، صمد رفیعی سخنگوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی در حوزه‌های دام و شیلات، گلخانه و گیاه پزشکی مجوز‌ها را صادر می‌کند. ما صدور مجوز‌های کشاورزی را راهی برای هدایت سرمایه‌های مردم به سمت تولید می‌دانیم و اگر می‌خواهیم در این زمینه موفق عمل کنیم باید در صدور مجوز‌ها تسهیل ایجاد کنیم.

او ادامه داد: سازمان نظام مهندسی تلاش کرده است که صدور مجوز‌ها را تسهیل کند و هیئت مقررات زدایی به خوبی همکاری کردند و خیلی از قوانین دست و پا گیر حذف شده است.

این مقام مسئول گفت: در صدور مجوز‌ها خیلی از ارگان‌ها دخیل هستند هر فردی که می‌خواهد وارد بخش کشاورزی شود باید از چهار مرحله عبور کند. اولین مرحله اخذ پروانه تاسیس، دومین مرحله تسهیلات بانکی، مرحله سوم مجوز احداث و در آخر هم مجوز بهره برداری است که مرحله اول و آخر را سازمان نظام مهندسی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد:، اما بقیه اخذ مجوز‌ها را دیگر ارگان‌ها صادر می‌کنند به طور مثال یک فرد می‌خواهد شروع به فعالیت کند به راحتی مجوز تاسیس را می‌گیرد، ولی برای دریافت تسهیلات بانکی و مجوز‌های احداث باید کفش آهنین به پا کند و شاید حدود یک سال زمان ببرد که مجوز‌ها را اخذ کند.

این مقام مسئول بیان داشت: در بخش پروانه تاسیس یک فرد حدود ۱۴ روز زمان می‌خواهد تا این پروانه را از سازمان نظام مهندسی اخذ کند و یا در بخش دامداری وقتی فردی می‌خواهد پروانه تاسیس را بگیرد ۲۹ روز طول می‌کشد تا این پروانه برای او صادر شود.

او گفت: برای صدور مجوز گلخانه، سازمان نظام مهندسی زمین ۳۰۰ متر بالاتر را مجوز می‌دهد و پایین‌تر از این متراژ را وزارت جهاد کشاورزی مجوز می‌دهد.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی هیچ وقت نمی‌خواهد نیرو‌ها و یا دانش آموخته هایش را به کشاورزان و کار آفرینان تحمیل کند بلکه ما به دنبال تسهیل فعالیت کارآفرینان و کاهش هزینه آن‌ها هستیم.

این مقام مسئول گفت: ما ۱۵ هزار مهندس فنی داریم که صاحبان مشاغل می‌توانند از آن‌ها برای بهبود کسب و کارشان استفاده کنند، ولی این را قبول داریم که همه این مهندسان در یک سطح نیستند و اگر صاحبان مشاغل از آن‌ها راضی نباشند می‌توانند در خواست بدهند و یک مهندس دیگر به کمکشان بیاید.

او بیان داشت: ما سامانه ای در نظام مهندسی کشاورزی آماده کرده ایم به نام سامانه سما که کار آفرین می‌تواند مهندسی را که می‌شناسد را هم انتخاب کند تا او به کسب و کارش کمک کند.

رفیعی گفت: همه کارشناسانی که کارآفرینان می‌خواهند از آن‌ها بهره ببرند باید عضو سازمان نظام مهندسی باشند این الزام به این دلیل به وجود آمده که اگر کارشناسی که از طرف سازمان نظام مهندسی معرفی شد و طرحش باعث متضرر شدن کار آفرین بود سازمان نظام مهندسی باید پاسخ گو باشد.

وی ادامه داد: عضویت در نظام مهندسی به سرعت و در صورت کامل بودن مدارک فرد طی ۲۴ ساعت انجام می‌شود.

او گفت: اگر بخواهیم مثالی از فعالیت کارشناسان نظام مهندسی بگوییم این است که یک تولید کننده مرغ در آذربایجان غربی داشتیم که چندین میلیارد هزینه کرده بود، ولی زیان ده شده بود و وقتی کارشناس ما به آن تولیدی رفت وضعیت کسب و کارش بهبود پیدا کرد.

رفیعی ادامه داد: به تازگی یک مصوبه تسهیل از هیئت مقررات زدایی ابلاغ شده که به کار آفرین کمک می‌کند با یک تعهد محضری کارش را شروع کند و در گیر استعلامات نباشد و در حین شروع کار باید استعلاماتش را بگیرد و هم زمان کارش را انجام دهد. البته ما دنبال این موضوع بودیم که این استعلامات به طور کلی حذف شود.

او گفت: ۲۳ بهمن با استان‌ها مکاتبه‌ای انجام داده ایم و تعهد محضری بر روی سامانه‌های سانکا و سما بارگزاری شده و کارآفرینان می‌توانند از این تعهد نامه‌ها استفاده کنند.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی مجری دستوراتی است که از طرف دولت ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است به تبصره ۴ هم اشاره کنم خیلی از فرآیند‌ها را قفل کرده است و ما مکاتباتمان را انجام داده ایم که این تبصره تغییر کاربری اراضی برای تولید کننده‌ها مشکل ساز شده است. البته در حال حاضر خیلی از استعلامات حذف شده است فقط استعلامات برق و گاز مانده که آن‌ها هم به تدریج کاهش می‌یابد و در پایان اقدام دیگری که انجام داده ایم ایجاد وحدت صدور مجوز‌ها است که می‌تواند کمک خوبی به تولید کننده‌ها انجام دهد.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *