تاریخ امروز:۲۵ خرداد ۱۴۰۰

سئوالات مهم درباره حکم کمیته انضباطی/ فوتبال ایران جنجال را با جنجال خاموش می‌کند!

به گزارش “ورزش سه”، روز گذشته سرانجام حکم مربوط به بازی پرسپولیس – سپاهان در خروجی وبسایت فدراسیون فوتبال منتشر شد تا مشخص شود سیدجلال حسینی و عزت اله پورقاز با محرومیت قطعی و سعید آقایی با محرومیت تعلیقی مواجه شده‌اند. اما نکته عجیب رای کمیته انضباطی، جایی بود که «حکم بر برگزاری مسابقات دو تیم یاد شده در فصل آتی لیگ برتر اعم از رفت و برگشت در خارج از ورزشگاههای خانگی این دو تیم و در شهر و استان بی طرف» داده شد.در بازی پرسپولیس و سپاهان اگرچه در طول ۹۰ دقیقه اتفاق خاصی رخ نداد اما پس از پایان مسابقه، یک جرقه روی پیست تارتان کافی بود تا آتش درگیری بین بازیکنان دو تیم شعله ور شود اما گزارش ها از استادیوم نقش جهان، به وضوح نشان می‌دهند زد و خوردی بین طرفین دعوا نبوده است.

 

حکم دیروز در سلب میزبانی از طرفین در دو بازی سال آینده سئوالات زیر را در پی خواهد داشت :

 

*در حالی که جنجال ایجاد شده در شهر اصفهان بوده است، چرا پرسپولیس از میزبانی محروم شده؟

 

* آیا باشگاه سپاهان در بازی رفت امسال در سفر به تهران و بازی مقابل پرسپولیس در ورزشگاه آزادی، مشکلاتی را تحمل کرده است؟

* انجام بازی دو بازی سال آینده در کدام شهرهای ایران برگزار خواهد شد و چه تضمینی خواهد داشت که شرایط برگزاری مسابقه در آن شهرها طبیعی باشد؟

* آیا هر دو تیم به شهرهای میزبان بازی‌ها باتوجه به شرایط اقلیمی، وضعیت چمن و مسائل مربوط به میزان طرفدار در شهر میزبان اعتراض نخواهند کرد؟

* آیا حکم صادره پاک کردن صورت مسئله نیست؟ یعنی هیچ راه بهتری برای کاهش تنش میان هواداران دو قطب فوتبال ایران وجود ندارد؟

 

 

به عبارتی فصل آینده پرسپولیس و سپاهان بازی رودرروی یکدیگر را در جایی خارج از تهران و اصفهان برگزار می‌کنند. این تصمیم بر اساس ماده ۱۱۸ آیین‌نامه انضباطی گرفته شده. جایی که به صراحت می‌گوید: «چنانکه سوابق متخلف ایجاب نماید، می‌تواند از میان مجازات‌های مندرج، مبادرت به تعیین مجازات تکمیلی کند.»اما نکته مبهم این است که در تمام آیین‌نامه فقط یک جا به دلیل موارد امنیتی، بازی در زمین بی طرف توصیه شده. همچنین با این پیش فرض که چنین مجازاتی جزو حقوق کمیته انضباطی است، این کمیته حتی در موارد شدیدتر نظیر پرسپولیس – تراکتور از آن استفاده نکرد.

اکنون پرسپولیسی‌ها اعتراضی جدی به این حکم دارند و می‌گویند که در بازی رفت که میزبانی‌اش برعهده این تیم بود، تقابل پرسپولیس – سپاهان بدون هیچ حادثه خاصی به انجام رسید و حالا صدور چنین حکمی که دامن پرسپولیس را هم می‌گیرد، خارج از عدالت است. پرسپولیس صبح امروز دفاعیه خود به فدراسیون فوتبال را ارسال کرد.آنها ادعا می‌کنند فارغ از اتفاقات رخ داده در داخل زمین، در سطح شهر اصفهان هم مشکلاتی بی شمار برای آنها به وجود آمده که البته سپاهان در تهران هرگز با این مسائل مواجه نبوده است .

 

در عین حال حکم کمیته انضباطی مبنی بر بازی در زمین بی طرف، چالشی بزرگ را برای سازمان لیگ ایجاد می‌کند، چرا که مسئولیت انتخاب میزبان را برعهده این نهاد می‌گذارد که انتخاب هر شهری با  اعتراض تیمها مواجه خواهد شد. این نکته‌ایست که تصمیم کمیته انضباطی را زیر سئوال می‌برد و بجای آنکه تنش را میان دو تیم کم کند مسائل جدیدی ایجاد خواهد کرد .

 

 

البته نکته مهم این است که در حکم کمیته انضباطی، قید بدون تماشاگر بودن بازی مطرح نشده و و امکان دارد فصل بعد بازی‌ها در حضور هواداران برگزار شود. این خود چالشی جدی را در زمین بی طرف به همراه خواهد داشت. چرا که در غیبت برخی از نیروهای کنترل کننده میزبان  امکان انجام  قانون ۹۰-۱۰ میسر نخواهد بود و البته ممکن است با سفر هواداران و همینطور حضور تقابلی  هواداران تیمهای رقیب وضعیت  بحرانی تر هم بشود. فدراسیون یکی دو بار این تجربه را در انجام میزبانی فینال حذفی بخصوص در بازی اهواز از سر گذرانده و طرفی از آن نبسته است.

 

بازی‌های پرسپولیس و سپاهان در سال‌های گذشته همواره دیداری پرتنش بوده و احتمالا به جای برخوردهای تند و سلبی راههای بهتری برای کاهش این تنش ها هست؛اگر باشگاه‌ها ، مدیران ، مربیان و ستارگانشان واقعا بخواهند.

 

احمد خلیلی

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

ردیاب موتور سیکلت

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *