تاریخ امروز:۵ مرداد ۱۴۰۰

رونمایی از دو طرح کلان ملی در حوزه فناوری / نیاز داخل به شیرهای کنترلی و بذرهای هیبرید تامین شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نخستین بخش از سفر استانی به البرز و قزوین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به شرکت دانش‌بنیان توسعه و تولید شیرهای صنعتی رستا رفت و از خط تولید دستگاه کنترل‌کننده موقعیت شیر کنترلی بازدید کرد.

این دستگاه به شکل هوشمند موقعیت کنترلی را در بازه صفر تا صد (بسته یا باز بودن) تنظیم می کند. از اتاق کنترل پالایشگاه یک سیگنال الکتریکی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر به این دستگاه وارد و با توجه به سیگنال بازشدگی شیر تنظیم می شود.

با توانمندی نیروی متخصص انسانی در این شرکت دانش‌بنیان در قالب طرح کلان ملی فناوری این محصول راهبردی ایران‌ساخت شد. محصولی که پیش از این از اروپا و امریکا وارد می شد و هر یک عدد آن ۲ هزار یورو قیمت داشت. یک پالایشگاه هزار دستگاه نیاز دارد.  پس با این اقدام صرفه جویی اقتصادی زیادی می‌شود.

این محصول که در مرحله تولید انبوه قرار دارد نیاز پالایشگاه ها، سایت های نفتی، پتروشیمی، نیروگاه ها و حتی صنایع بالا دستی را رفع می کند.

 

تولید محصول کاربردی برای پروژه ملی انتقال نفت از گوره به جاسک

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در این شرکت دانش‌بنیان از خط تولید این محصول بازدید کرد و یک نمونه محصول نیز در حضور ستاری تست و کنترل شد.

همچنین ستاری از محصول دیگر این شرکت که برای پروژه ملی انتقال نفت از گوره به جاسک استفاده می‌شود، بازدید کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این بازدید بر قانون استفاده حداکثری از توان داخل تاکید کرد.

 

تنوع بالای زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان البرز

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این بازدیدها، گفت: زیست‌بوم فناوری و نوآوری این استان تنوع بالا و پتانسیل خوبی دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان این استان بسیار متنوع و قدرتمند هستند. این مجموعه‌ها توان بالایی در تامین نیاز شرکت‌های بزرگ و متقاضی خدمات دارند.

ستاری افزود: من بارها به استان البرز سفر کرده‌ام و از نزدیک با تلاش‌های صورت گرفته توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق آن آشنا هستم. شرکت‌هایی بزرگ با حجم تولیدی بالا، میزان اشتغالزایی زیاد و سرمایه‌گذاری قابل توجه.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به کمک مدیران و مسوولان استانی برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: با تلاش و همت آنها این مجموعه‌ها رشد قابل قبولی تجربه کرده‌اند. این شرکت‌ها با تولیدات باکیفیت و مطلوب خود توانسته‌اند مشتریانی از مجموعه‌های بزرگ دولتی را جذب کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: استان البرز به دلیل ویژگی‌های خاص و میزبانی از شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان و خلاق همیشه مورد توجه ما است و بارها برای بررسی میزان پیشرفت فعالیت‌های حوزه دانش‌بنیان و بازدید از دستاوردها به آن سفر کرده‌ام.

 

تولید ۲۵ میلیون عدد بذر هیبرید

در ادامه این سفر ستاری از خط تولید طرح کلان ملی فناوری تولید بذر هیبرید گیاهان سبزی و صیفی شرکت دانش بنیان پیشگامان توسعه گیاهان زراعی بازدید کرد.

بیشتر بذر سبزی و صیفی وارداتی بود تا این طرح با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جهاد کشاورزی کلید خورد.

این شرکت دانش بنیان اکنون توانایی تولید ۱۰ تا ۲۰ میلیون عدد بذر هیبرید خیار و گوجه را دارد. قرار است تا فروردین ماه سال جاری این رقم به ۲۵ میلیون برسد.

بذرهای هیبرید نسبت به بذرهای معمولی دارای ویژگی هایی هستند که می توان به مقاومت به بیماری‌ها و ماندگاری بالای آنها اشاره کرد.

 

انتهای پیام/


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

ردیاب خودرو

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *