تاریخ امروز:۲۸ دی ۱۴۰۰

راه حل ایجاد نظم و آرامش در ساختمان‌های مسکونی

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه با گسترش تکنولوژی و بستر اینترنت نرم افزار های مدیریت ساختمان جایگاه ویژه ای کسب کرده اند. یک نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان، برای ساختمان های کوچک با تعداد واحد کم و یا ساختمان های بزرگ که به صورت مشارکتی مدیریت می شوند، بسیار کاربردی به نظر می رسد. به این معنا که پس از انتخاب یک نفر مدیر از بین ساکنان و یا چند نفر، مسئولیت ها به عهده آن ها قرار می گیرد و زیر نظر مدیر یا مدیران وظایف مدیریت ساختمان به خوبی انجام می شود. البته در ساختمان های بزرگ به لحاظ زیاد بودن واحدهای مسکونی و کمی مسئولیت  اجرای آن سخت تر است چرا که کمتر کسی حاضر به پذیرش مسئولیت ها می شود. بنابراین حتما لازم می شود در مجتمع های بزرگ هیات مدیره ای با تشکیلات منظم اداری و استفاده از راه کارهای دیگر به اداره ساختمان بپردازند.
راه حل ایجاد نظم و آرامش در ساختمان های مسکونی

 

یکی از این راه کارهای پیشنهادی استفاده از نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان برای اداره ساختمان است. در این نرم افزار ساختمان امکان تعریف چند مدیر نیز وجود دارد. به این شکل که مدیر می تواند بعد از تعریف واحد ها در اپلیکیشن، افراد دیگری را نیز به عنوان مدیر تعریف نماید. مدیر آپارتمان، منتخب مجمع عمومی مالکان آپارتمان است و حدود وظایف و تکالیف وی برای اداره ساختمان در قانون تملک آپارتما‌ن‌ها و آیین‌نامه آن پیش‌بینی شده است که از جمله موارد آن می‌توان به جمع‌آوری مبالغی برای شارژ آپارتمان و برنامه‌ریزی برای اداره آن اشاره کرد.

نرم افزار مدیریت ساختمان

اداره امور ساختمان به عهده مدیر یا مدیران ساختمان است. آن ها می توانند تصمیمات، دستورات و خط مشی کلی لازم برای اداره امور ساختمان را با کمک کلیه ساکنین اتخاذ و صادر نمایند. در واقع مدیر یا مدیران موظفند که اداره امور مربوط به ساختمان را طبق مقررات قانونی و تصمیمات شورای ساختمان که موارد آن قبلا در اساسنامه یا صورت جلسه مجمع عمومی قید شده انجام دهند و نمی توانند بدون توجه به قوانین وتصمیمات مجمع عمومی عادی خودسرانه ساختمان را اداره کنند و در نهایت می توانند این قوانین نهایی شده را در نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان به عنوان منبع قوانین ساختمان تعریف نمایند تا از بروز بسیاری از اختلافات جلوگیری شود.

قوانین مربوط به نظم عمومی ساختمان

توجه به بعضی از باید ها و نبایدها و عمل به آن ها توسط ساكنان هر واحد آپارتماني و در قسمت‌هاي اختصاصي به منظور رعايت حسن همجواري، از وظایف اصلی در زندگی آپارتمان نشینی است. هر چند یکسری از موارد در قانون پيش بيني نشده است ولي رعايت آن ها توسط همسایگان موجب مي‌گردد كه از بروز اختلاف‌ها و تنش‌هاي گوناگون جلوگيري شود. بنابراين براي آگاهي بيشتر آپارتمان نشینان قوانینی بر اساس شرایط ساختمان وضع می گردد که ممکن است بخشی یا تمام آنها برای سایر آپارتمان ها کاربرد داشته باشد لذا می توان پس از طرح آن در مجمع ساختمان، قوانین مورد توافق را صورتجلسه و در اختیار کلیه ساکنین و مالکین قرار داد.

راه حل ایجاد نظم و آرامش در ساختمان های مسکونی

مدیریت هزینه های ساختمان

یکی از موارد مهم در زندگی ساختمانی و آپارتمانی هزینه های ساختمان است که گاهی تاثیر مستقیمی به روی محاسبه شارژ ساختمان دارد. به دنبال این موضوع، تعیین مبلغ شارژ در نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان نیز تحت تاثیر خواهد گرفت. در این مطلب به برسی هزینه های ساختمان و نحوه تعیین سهم هزینه ها می پردازیم.  با مطالعه موارد قانون تملك آپارتمان ها و آيين نامه اجرايي آن، دو روش عمده جهت تعيين سهم مالكين از هزينه‌هاي مشترك مي توان استنباط نمود:

الف. روش قراردادی

ب. روش قانونی

مجامع عمومی در انتخاب هر یک از این دو شیوه آزادی عمل داشته و می‌توانند به یکی از دو طریق فوق عمل نمایند و در صورت انتخاب هر یک از این دو روش باید به تعهدات ناشی از آن ملتزم شوند. در نهایت هزینه‌ها در نرم افزار مدیریت ساختمان ثبت و ساکنین موظف به پرداخت به موقع آن‌ها هستند تا با جریمه دیرکرد که مدیر در نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان تعریف می‌نماید مواجه نشوند.

الف. روش قراردادی

مالکین آپارتمان‌ها می‌توانند با انعقاد قرارداد، سهم خود از هزینه‌های مشترک را تعیین کنند. این قرارداد در صورتی که به تصویب اکثریت مالکین برسد معتبر و لازم الاجرا است زیرا وفق ماده ده قانون مدنی، قرارداد‌های خصوصی که در چارچوب قانون تدوین شده باشد، برای طرفین آن لازم الاجرا هستند. مراد از اکثریت مالکین، در صورتی که حد نصاب لازم برای انعقاد قرارداد‌ها پیش بینی نشده باشد، اکثریت آرای مالکینی است که بیش از نصف مساحت تمام قسمت‌های اختصاصی را مالک باشند.

ب. روش قانونی

بر اساس ماده چهار قانون تملک آپارتمان که مقرر می‌دارد: «حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمت‌های اختصاصی از مخارج قسمت‌های مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت‌های اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیربنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد…». ماده چهار قانون تملک آپارتمان‌ها در مورد تعیین و تقسیم سهم هر یک از مالکان آپارتمان‌ها مقرر می‌دارد که حقوق و تعهدات و همچنین سهم هریک از مالکان قسمت‌های اختصاصی از مخارج مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت‌های اختصاصی به مجموع مساحت قسمت‌های اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و این موارد در نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان در بخش هزینه‌ها با ذکر عنوان قابل ثبت است. همچنین چنانچه چگونگی استقرار حیاط ساختمان یا بالکن یا تراس مجموعه به گونه‌ای باشد که تنها از یک یا چند واحد مسکونی، امکان دسترسی به آن باشد، هزینه حفظ و نگهداری آن قسمت بر عهده استفاده کننده یا استفاده کنندگان است. در این مورد هم می‌توان هزینه را با توجه به تعداد واحد استفاده کننده، فقط برای آن‌ها محاسبه نمود و برای آن واحد‌ها در نظر گرفت.

اپلیکیشن هومتیک ، نرم افزار رایگان مدیریت ساختمان

با استفاده از نرم افزار هومتیک می توانید به راحتی هزینه های ساختمان را مدیریت کنید تا ساکنین از طریق این اپلیکیشن هزینه شارژ و قبوض را پرداخت کنند ،مدیریت ساختمان را داخل اپلیکیشن ثبت کرده و اهالی را معرفی و هزینه ها و اطلاعات لازم دیگر را در آن وارد می کند و ساکنین ساختمان می توانند از تمامی این موارد مطلع شوند و پرداخت های بازم را انجام دهند و از اطلاع رسانی ها مطلع گردند. همچنین قوانین مربوط به ساختمان ، اطلاعیه ها ، تذکرها و جلسات در این اپلیکیشن قابل مدیریت و اطلاع رسانی است. نسخه کامپیوتر ، گوشی موبایل مخصوص سیستم عامل اندروید و ios در دسترس کاربران است و شما می توانید با مراجعه به سایت هومتیک یا کافه بازار یا اپ استورها این نرم افزار را به صورت رایگان دانلود کنید.

انتهای پیام/

 

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *