تاریخ امروز:۳۱ فروردین ۱۴۰۰

دراگان در حال جمع بندی ترکیب و سیستمِ دلخواه؛/ نگرانی از تغییرات تاکتیکی اسکوچیچ (عکس)

به گزارش “ورزش سه”، تیم ملی ایران پس از تحمل دو شکست غیرقابل پیش بینی مقابل بحرین و سپس عراق، حالا باید هر ۴ دیدار پیش روی خود را در خردادماه، برای رسیدن به رتبه اول گروه سوم مسابقات مقدماتی جام جهانی با پیروزی پشت سر بگذارد؛ ماموریتی که به هیچ وجه آسان نخواهد بود و میزبانی احتمالی بحرین این ماموریت را دشوارتر هم ساخته است.

 

 

انتخاب اسکوچیچ برای این کار چندان محتمل نبود ولی حالا این مربی به هر ترتیب زمام امور را عهده دار شده و در سه بازی تدارکاتی گذشته، توانسته به سه پیروزی پیاپی دست پیدا کند و روز گذشته اولین حضور خود را به عنوان سرمربی در ورزشگاه آزادی تجربه کرد.

 

تیم ملی در دیدار برابر سوریه این نفرات به علاوه اللهیار صیادمنش را در اختیار داشت که از این نفرات ۶ بازیکن در نیمه دوم فرصت حضور در مسابقه را پیدا کردند تا سرمربی کروات تیم ملی شناخت بیشتری نسبت به بازیکنان حاضر در اردو پیدا کند. البته این مربی در کنفرانس خبری پس از بازی تاکید داشت که بازیکنانش را بهتر از خود آنها می شناسد.

 

اسکوچیچ در دیدار برابر ازبکستان تیمش را با ترکیب پیام نیازمند، صادق محرمی، محمد حسین کنعانی زادگان، شجاع خلیل زاده، احمد نوراللهی، وحید امیری، احسان حاج صفی، علی قلی زاده، سردار آزمون، مهدی طارمی و میلاد محمدی وارد زمین کرد و تقریبا همین آرایشی را مدنظر داشت که در دیدار برابر سوریه هم شاهدش بودیم؛ یعنی استفاده از سیستم و آرایش ۳-۳-۴ منطعف، که به ۲-۴-۴ لوزی هم گاهی تبدیل می شد.

 

یکی از ابهاماتی که پیرامون ترکیب و آرایش تیم ملی وجود دارد، استفاده از سیستم دفاع سه نفره یا چهار نفره است و البته اینکه در صورت دو نفره بودن ترکیب خط دفاعی آیا شجاع و کنعانی زادگان در صورت آماده بودن، بازی خواهند کرد یا مرتضی پورعلی گنجی با پایان مصدومیت جای یکی از این دو مدافع را خواهد گرفت؟ در این پست مجید حسینی نیز یک رقیب جدی برای سه بازیکن نامبرده به شمار می رود.

 

در بازی با بوسنی این سرمربی کروات تغییراتی در ترکیب تیمش ایجاد کرد و با این نفرات راهی میدان شد: امیر عابدزاده، صادق محرمی، احسان حاج‌صفی، شجاع خلیل‌زاده، میلاد محمدی، علی قلی‌زاده، مرتضی پورعلی‌گنجی، احمد نوراللهی، وحید امیری، محمدحسین کنعانی‌زادگان و کاوه رضایی. در این مسابقه همانطور که از نفرات برمی آید، تیم ملی با آرایش ۳-۴-۳ بازی را آغاز کرد؛ یعنی همان ترکیبی که احتمالا اسکوچیچ قصد داشت در مقابل سوریه هم استفاده کند، اما چند دقیقه مانده به آغاز بازی بود که مجید حسینی به یکباره از ترکیب اصلی خارج شد و به جای او وحید امیری به کار گرفته شد، تا بار دیگر مانند دیدار برابر ازبکستان شاهد استفاده از سیستم ۳-۳-۴ باشیم.

 

علیرضا بیرانوند- میلاد محمدی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل‌زاده، جعفر سلمانی، احمد نورالهی، احسان حاج صفی، علی قلی‌زاده، مهدی طارمی و سردار آزمون نفراتی بودند که دیدار روز گذشته برابر سوریه را از ابتدا آغاز کردند و در پایان هم دراگان اسکوچیچ علی رغم اینکه ۶ تغییر در ترکیب خود ایجاد کرده بود، با پیروزی ۳ بر صفر به نشست خبری رفت.

 

علیرضا بیرانوند یکی از تغییرات اسکوچیچ در سومین حضورش به عنوان سرمربی تیم ملی بود و این دروازه بان را پس از دو حضور ثابت پیام نیازمند و امیر عابدزاده، بار دیگر شماره یک تیم ملی کرد.

 

اسکوچیچ در مقابل سوریه هم از سیستم ۳-۳-۴ استفاده کرد؛ به این ترتیب که جلوتر از بیرانوند، شجاع و کنعانی زادگان قلب خط دفاعی تیم ملی را تشکیل می دانند و در سمت چپ و راست آنها به ترتیب میلاد محمدی و جعفر سلمانی حضور داشتند. احمد نوراللهی تک هافکب دفاعی تیم ملی به شمار می رفت و یک خط جلوتر از او نیز وحید امیری و احسان حاج صفی بازی کردند.

 

 

سردار، طارمی و قلی زاده سه مهاجم اصلی روز گذشته تیم ملی برابر سوریه بودند؛ البته گاهی این آرایش به هم می ریخت و با عقب تر آمدن قلی زاده که در پست وینگر راست بازی می کرد، مهدی طارمی به آزمون نزدیک تر می شد و سیستم تیم ملی به ۲-۴-۴ تغییر پیدا می کرد.

 

 

درنهایت قلی زاده و طارمی دو وینگر راست و چپ تیم ملی در شرایطی بودند که سردار آزمون مهاجم هدف بود. البته این سیستم بارها در طول بازی به ۲-۴-۴ لوزی تبدیل شد و طارمی به عنوان مهاجم سایه به سردار آزمون نزدیک تر می شد؛ در این حالت قلی زاده و احسان وینگر راست و چپ تیم می شدند و وحید امیری بازیکن پشت دو مهاجم تیم. ضمن اینکه نوراللهی تک هافبک دفاعی در این سیستم به شمار می رفت که گاهی سایر هافبک ها در کنار او قرار می گرفتند.

 

همچنین باید به بازیکن های میانی تیم ملی فوتبال ایران و آرایش آنها در زمین هم اشاره کرد. مقابل سوریه احمد نوراللهی، احسان حاج صفی و وحید امیری سه بازیکن میانی زمین در اکثر دقایق بازی بودند، اما اسکوچیچ در این بخش از زمین بازیکنان با کیفیتی را در اختیار دارد که برخی از آنها در این اردوی تیم ملی حضور نداشتند.

 

این ها به صورت کلی مجموع تغییراتی بوده است که اسکوچیچ در سه بازی تدارکاتی گذشته مورد استفاده قرار داده است. البته همچنان ابهامات و انتقادات زیادی در مورد نفراتی که طی این مدت به میدان رفته اند، به خصوص در پست دفاع راست وجود دارد و نمایش نه چندان خوب جعفر سلمانیِ چپ پا در پست دفاع راست در مقابل سوریه، در شرایطی که پست تخصصی او وینگر چپ است، این ابهامات را بیشتر هم کرده است.

 

این آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی پیش از ورود با بازی های سرنوشت ساز خردادماه بود. بازیکنان تیم ملی پس از دیدار برابر سوریه به باشگاه هایشان بازگشتند و در روزهای ابتدایی خردادماه بار دیگر دور هم جمع می شوند تا اردوی سرنوشت سازی را در کیش یا کشوری اطراف ایران، برای مصاف با هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق آغاز کنند؛ چهار دیداری که تیم ملی راهی جز کسب پیروزی در آنها ندارد و باید ببینیم در این بازی های سرنوشت ساز سرمربی کروات تیم ملی کدامیک از سیستم ها و ترکیب هایی که در سه بازی گذشته و در تمرینات مورد استفاده قرار داده، به کار خواهد برد.

ردیاب خودرو

اندروید باکس

اخبار علمی

پاوربانک ۱۵۰۰۰ میلی آمپر لندر مدل LD-1500

ردیاب خودرو لندر مدل LD-61R

ردیاب موتور سیکلت

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *