تاریخ امروز:۱۴ اسفند ۱۳۹۹

جرم یکی از اولین سیاه‌چاله‌های شناخته ‌شده بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی است

به گزارش نیویورک تایمز، گروهی از محققان بین‌المللی دریافته‌اند که یکی از اولین سیاه‌چاله‌های شناخته‌شده موسوم به «Cygnus X-1»، بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که قبلا فکر می‌کردیم. ابتدا تصور می‌شد جرم این سیاه‌چاله‌ دو-منظومه‌ای فقط برابر ۱۵ جرم خورشیدی است، اما حالا گفته می‌شود این رقم در حدود ۲۱ جرم خورشیدی برآورد شده است.

این جرم در مقایسه با ابرسیاه‌چاله‌هایی که دارای میلیون‌ها یا حتی میلیاردها جرم خورشیدی هستند، عدد بزرگی به حساب نمی‌آید، اما اختلافش آن‌قدر زیاد است که مدل‌های موجود را زیر سوال ببرد. سیاه‌چاله‌ای با این عظمت با توجه به تخمین‌های قبلی پیرامون جرم از دست رفته‌ی ستاره‌ای، نمی‌تواند در کهکشان راه شیری شکل گرفته باشد. بنابراین دانشمندان احتمالا باید محاسبات خود را درباره جرم از دست رفته دوباره بررسی کنند. به‌علاوه، دیگر با قطعیت نمی‌توان گفت که Cygnus X-1 چگونه به یک سیاه‌چاله تبدیل شده است.

IraniCard

گروه‌های علمی قبلا با استفاده از «رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری» (LIGO یا لایگو) دریافته بودند که جرم سیاه‌چاله‌ها بیشتر از آن چیزی است که پرتوهای X به ما نشان می‌دهند. با این حال، Cygnus X-1 حالا نقش یک معیار را ایفا می‌کند، و جرم فراتر از انتظار آن باعث تغییراتی در مدل‌سازی‌های علمی خواهد شد که هرچند بنیان‌های اخترشناسی را تغییر نمی‌دهد اما به درک بهتر ما از کیهان کمک خواهد کرد.

پیش‌تر در ماه آذر نیز سیاه‌چاله‌ای به نام LB-1 کشف شده بود که جرم آن به ۷۰ برابر خورشید می‌رسید. این سیاه‌چاله بر اساس بیشتر مدل‌های تکامل ستاره‌ای نباید در کهکشان خانگی ما وجود می‌داشت و ابهامات زیادی را درباره دانسته‌های قبلی ما از اخترفیزیک و کارکرد کیهان به وجود آورد. دانشمندان قبلا در مقاله‌ای توضیح دادند که چرا برخی از سیاه‌چاله‌های کلان در اوایل عمر کیهان با سرعت بسیار بالایی شکل گرفته‌اند، ولی هنوز سوالات بی‌پاسخ زیادی وجود دارد که باید به آن‌ها جواب داده شود.

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *