تاریخ امروز:۱۰ اسفند ۱۳۹۹

تهدید فیسبوک عملی شد؛ جلوگیری از انتشار اخبار و دسترسی به رسانه‌ها در استرالیا

فیسبوک در نهایت تهدید‌های خود را عملی کرد و انتشار خبر و دسترسی به لینک‌های رسانه‌های خبری را از طریق این شبکه اجتماعی در استرالیا متوقف کرد. این اقدام فیسبوک در واکنش به لایحه پارلمان استرالیا است که قصد دارد فیسبوک و گوگل را مجبور به پرداخت هزینه برای انتشار یا به اشتراک گذاری محتوای خبری کند.

فیسبوک پیشتر دولت استرالیا را تهدید کرده بود که در صورت تصویب لایحه پرداخت هزینه برای اخبار، امکان انتشار محتوای خبری و لینک رسانه‌های خبری استرالیا را در شبکه اجتماعی محبوب خود متوقف می‌کند. فیسبوک در این مورد اغراق نکرده بود و از صبح امروز واقعا تهدید خود را عملی کرده است. در نتیجه کاربران فیسبوک در استرالیا نمی‌توانند اخبار را از طریق این شبکه اجتماعی مطالعه کرده یا لینک‌های خبری را به اشتراک بگذارند.

IraniCard

با این تغییر جدید کاربران خارج استرالیا نیز نمی‌توانند اخبار رسانه‌های استرالیایی را از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک در اختیار داشته باشند.

پارلمان استرالیا روز گذشته، لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن فیسبوک و گوگل باید هزینه‌ای را بابت حق نشر برای محتوای انتشار داده شده خبری پرداخت کنند. اما فیسبوک و گوگل چنین مصوبه‌ای را قبول ندارند و چنین اقدامی را مغایر با فلسفه انتشار اخبار در فضای مجازی می‌دانند.

گوگل نیز قصد دارد در اقدامی مشابه و در صورت اجرایی شدن مصوبه پارلمان استرالیا، امکان جستجوی اخبار را در استرالیا از طریق موتور جستجوی گوگل متوقف کند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد برخی مفاد و بندهای این لایحه به داوری گذاشته می‌شود تا شاید لایحه مذکور اصلاح شده و به ازای تعداد کلیک‌ها روی هر خبر هزینه‌ای بابت آن در نظر گرفته شود.

البته به نظر می‌رسد که چنین تغییر سیاست‌هایی تاثیر زیادی بر تصمیم فیسبوک نخواهد گذاشت. سال گذشته میلادی، در حدود ۵/۱ میلیارد بازدید از سایت‌های خبری استرالیایی از طریق فیسبوک انجام شده است که ارزش آن حدود ۴۰۷ میلیون دلار استرالیا است. متوقف شدن این کانال ارتباطی، بی‌شک به رسانه‌های این کشور آسیب می‌رساند. همچنین کاربران فیسبوک نیز که از طریق این شبکه اجتماعی به اخبار دسترسی پیدا می‌کنند،‌ از این تغییر رویه متضرر خواهند شد.

خرید اندروید باکس

ردیاب خودرو

محصولات لندر

فید

ردیاب لندر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *