تاریخ امروز:۱۴ اسفند ۱۳۹۹

تحلیل های خارجی، بورس را منحرف می کند

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اینکه حجم معاملات بالا برود به تنهایی نمی‌تواند پارامتر خوبی باشد، یک زمانی می‌بینیم حجم معاملات به خاطر افزایش تعداد فروشنده است، پس اگر در فضای مثبت مثل فضایی که امروز شاهدش بودیم حجم معاملات بالا باشد نشانه خوبی است، پس افزایش حجم معاملات همیشه بیانگر اتفاقی مثبت نیست.

 کارشناس بازار سرمایه در رابطه با حجم معاملات بیان کرد: حجم معاملات در استاندارد‌های جهانی تایید کننده روند است، یعنی بازار مثبت با حجم بالا، قدرت مثبت بودن بیشتر را نمایش می‌دهد، بازار منفی با حجم بالا قدرت منفی بودن بیشتر را منعکس می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: در ایران با پدیده صف فروش و صف خرید مواجه هستیم به خاطر همین صف خرید و فروش تحلیل داخل ایران با خارج از ایران متفاوت می‌شود و این صف‌ها تحلیل‌های داخل را از استاندارد‌های جهانی منحرف می‌کند، چون بر عکس این استاندارد‌ها اگر در صف خرید حجم بالا باشد، بیان گر این است که فروشنده هم به تعداد زیاد وجود داشته است و این نشانه بدی است و اگر در صف فروش با حجم بالا رو به رو باشیم، یعنی افراد خریده اند، پس نشانه خوبی است.

سوری در ادامه افزود: شنبه بیست و پنجم بهمن ماه حدود ۱۰ هزار  میلیارد تومان ارزش کل معاملات خرد بوده، که نسبت به معاملات روز قبل یک افزایش مختصری را داشته، اما در همان رنج قبلی خود قرار گرفته، یعنی افزایش شدیدی نسبت به روزای قبلی خود نداشته، ولی با توجه به این که در پایان بازار ۲۷۹ نماد با صف خرید مواجه بودند، در این شرایط بالا نبودن حجم معاملات اتفاق خوبی است و اینکه تراز خرید حقیقی‌ها حدود یک هزار و۴۰۰ میلیارد تومان مثبت بوده و این میزان مثبت بودن تراز حقیقی در زمستان امسال بی سابقه بوده است، یعنی حقیقی‌ها نسبت به هر روز دیگری بیشتر خریدار بودند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی حقوقی‌ها اقدام به خرید فروش می‌کنند؟ تشریح کرد: عموما حقیقی‌ها در جو مثبت بازار اقدام به خرید می‌کنند و در جو منفی بازار اقدام به فروش می‌کنند، معمولا در زمانی که شاخص کل مثبت و قابل توجه است، تراز خرید حقیقی‌ها مثبت و روز‌هایی که شاخص کل منفی است و قابل توجه تراز خرید حقوقی‌ها منفی است، یعنی حقیق‌ها بیشتر فروشنده هستند.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *