تاریخ امروز:۵ مرداد ۱۴۰۰

بورس کالا در افزایش قیمت سیمان نقشی ندارد

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا در رابطه با معاملات سیمان اظهار کرد: امسال تا هفته گذشته مجموع معاملات در بورس کالا ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول بوده است که نشان از رشد ۲۵ درصدی دارد و عمده محصولات به صنایع صنعتی و سیمانی باز می‌گردد.

 

او افزود: روند هفتگی معاملات در بورس کالا با عرضه کم شروع شد، متاسفانه در مدت هفته گذشته شاهد محدودیت برق بودیم که عرضه کاهش پیدا کرد.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: ۳۷ شرکت در بورس کالا پذیرش شده‌اند و با خرد کردن محصولات مانع از انحصار شدند. در سیمان ۱۳۹۰ مشتری خرید کرده‌اند و این مشتریان در حال افزایش است و تسهیلاتی نیز از سوی سازمان بورس اعمال خواهد شد.

 

به گفته این مقام مسئول سیمان تیپ دو ۷۸ درصد معاملات را به خود اختصاص داده است.

 

او گفت: این کاهش عرضه موجب افزایش قیمت و ابطال برخی معاملات شد که اگر این معاملات تایید می‌شد قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

جهرمی بیان کرد: از هفته بعد شرکت‌ها تناژ را با رفع مشکل افزایش می‌دهند. بورس کالا مکانیزمی است که در آن قیمت‌ها کشف می‌شود عرضه و کف آن ابتدا از سوی سازمان صمت  تعیین می‌شود، اما بعد با توجه به معاملات و فرمول‌های دیگر تعیین می‌شود.

او گفت: زمانی که سیمان در بورس کالا عرضه شد، قیمت‌ها متناسب شد با توجه به شوکی که در سمت عرضه وجود دارد، باید این عرضه کنترل و افزایش پیدا کند و با حل مشکل برق، این موضوع مرتفع می‌شود و در برنامه‌های ما اوراق سلف وجود دارد.

جهرمی بیان کرد: تقاضای آتی را با سلف پوشش خواهیم داد. اما اگر در زمینه فولاد مشکل صادرات ایجاد شود، قطعا از لحاظ ارز مشکل خواهیم داشت.

او گفت: افزایش قیمت‌ها به بورس کالا مرتبط نیست و این افزایش به دلیل تقاضا و عرضه بوده است.

بورس کالا در افزایش قیمت سیمان نقشی ندارد

این مقام مسئول گفت: رنج قیمت‌ها در بورس کالا به گونه‌ای بوده است که قابل پذیرش باشد، اما هدف این است که عرضه و تقاضا قابل قبول باشد، نکته‌ای که باید گفت این است که در بورس کالا محدودیتی وجود ندارد، اما باید الزام شود که همه عرضه‌ها‌ی سیمان در بورس انجام شود، اما هیچ الزام قانونی مانند سایر اقلام برای عرضه در بورس کالا نیست.

او افزود: این موضوع را که کاهش محدودیت برق چه میزان می‌تواند به شرکت‌های سیمانی کمک کند، باید خود این شرکت‌ها اظهار کنند.

جهرمی در ادامه بیان کرد: سیمان شستا به طور کامل در بورس کالا عرضه می‌شود و دو شرکت دیگر هم در حال طی کردن مراحل تکمیل آن هستند.

جهرمی تصریح کرد: از شنبه به شرط بسته نبودن بانک‌ها عرضه سلف سیمان را خواهیم داشت.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *