تاریخ امروز:۸ اسفند ۱۳۹۹

برنامه‌ریزی سلول‌های بدن برای بازسازی عضلات آسیب دیده ممکن می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، در برخی موارد بازسازی و احیای عضلات مجروح و آسیب دیده به علت از بین رفتن آنها و ناتوانی بدن در جایگزینی سلول‌های تخریب شده با دشواری صورت می‌گیرد. پژوهشگران می‌گویند از طریق برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های مسئول تعیین کارکردهای سلول‌های کل بدن و استفاده مجدد از این سلول‌ها می‌توان مشکل مذکور را حل کرد.

فناوری یادشده که باز برنامه‌ریزی مستقیم سلول‌ها نام گرفته، می‌توان از بست‌های هیبریدی خاصی در بدن برای تضمین انجام وظایف سلول‌های مختلف برای پیوند و بازسازی عضلات مجروح شده استفاده کرد. روش یادشده با موفقیت برای احیای برخی عضلات آسیب دیده بدن موش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

باز برنامه‌ریزی سلول‌های خاص مسئول احیای عضلات آسیب دیده بدن پیش از این برای بازسازی سلول‌های پوست پس از تزریق مکرر انسولین مورد استفاده قرار گرفته و همین روش به حل نسبی مشکل بینایی در موش‌ها منجر شده است.

در بررسی جدید که توسط یک گروه بین‌المللی از محققان انجام شده، از روش باز برنامه‌ریزی سلول‌های بدن برای مقابله با روند تحلیل رفتن عضلات و نیز از بین رفتن عضلات به علت تصادف یا عوارض ناشی از جراحی تومورهای سرطانی استفاده شده است. نتیجه استفاده از این فناوری افزایش توان بدن برای بازتولید عضلات از بین رفته بدون ایجاد اختلال در روند درمان برخی بیماری هاست.

برای ایجاد توان باز برنامه‌ریزی در سلول‌های بدن از سلول‌های ساختاری مهمی در بافت‌های پیوندی بدن موسوم به فیبروبلاست استفاده می‌شود. به منظور کسب اطمینان از پیوند سلول‌های تولیدشده بدین شیوه با سایر سلول‌ها از یک پلی استر سازگار با محیط زیست به نام پلی کاپرولاکتون (PCL) استفاده شده که با یک هیدروژل حاوی مواد زیستی به منظور درمان از دست رفتن عضلات مخلوط می‌شود. پژوهشگران امیدوارند در آینده با تکمیل تحقیقات در این زمینه بتوان از این روش برای احیای عضلات از بین رفته استفاده کرد.

انتهای پیام /

 


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

ردیاب خودرو

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *