تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

برای واردات واکسن کرونا آمادگی کامل داریم

گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در بیست و پنجمین جلسه هیئت نمایندگان این اتاق ضمن تبریک هفته دولت اظهار کرد: چالش های زیادی پیش روی دولت جدید است و این دولت در شرایط ویژه ای، مدیریت کشور را به دست گرفته است.

وی افزود: در همین زمینه و برخورد با چالش ها، اتاق بازرگانی تهران آمادگی  خود را برای همکاری اعلام می کند همچنین از دولت خواستاریم که از تلاش های بخش خصوصی در حرفه هایی که دارند، استفاده کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: امروز مهم ترین چالش پیش روی دولت سیزدهم کروناست به طوری که رئیس جمهور و معاون اول نیز به این موضوع اشاره داشته اند.

خوانساری ادامه داد: بخش خصوصی چندین و چند مرتبه برای واردات واکسن اعلام آمادگی کرده است، همچنین روز گذشته نیز به وزرای بهداشت و امور خارجه نامه ای ارسال کردیم با این موضوع که بخش خصوصی توانایی و آمادگی زیادی برای این امر دارد.

وی تصریح کرد: چالش بعدی دولت مباحث تورمی است به طوری که تورم اقتصاد ایران رو به رشد است و از بین بردن آن در صورت داشتن برنامه های عملیاتی، کار سختی نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ابراز کرد: علاوه بر تورم پایه پولی نیز یکی از مهم ترین چالش های این روزهای اقتصاد کشور است و در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرده که در ۳ ماه نخست امسال پایه پولی نسبت به سال گذشته ۹.۹ درصد رشد داشته است.

خوانساری اظهار کرد: طبق آخرین آمار بانک مرکزی امسال ۱۵ میلیارد دلار واردات به کشور انجام گرفته که بیش از ۴ میلیارد دلار از آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند که اغلب مواد اولیه و خوراکی بوده اند.

وی افزود: این تخصیص ارز ترجیحی در حالی است که تورم و افزایش قیمت اقلام خوراکی طی یک سال گذشته بیشتر از سایر اقلام مصرفی بوده است. یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه باعث رانت و تورم نیز شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: از دولت جدید خواستار این هستیم که اشتباه های دولت گذشته را تکرار نکند و هرچه سریعتر برای از بین بردن رانت، اقدام به تک نرخی کردن نرخ ارز کند.

خوانساری تصریح کرد: کسری بودجه نیز از مشکلات حال حاضر کشور است که باعث ایجاد رانت و تورم می شود و خوشبختانه رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که برنامه هایی برای اصلاح این امر دارد.

انتهای پیام/

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *