تاریخ امروز:۷ اسفند ۱۳۹۹

انتخاب مجدد نماینده ایران در شورای اجرایی تیر سازمان ملل

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ،  لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: درهفتاد و چهارمین نشست کمیته اداری کنوانسیون تیر در ژنو سوییس، مصطفی آیتی، با حضور رقبای منطقه ای و با تلاش و همکاری مجدانه گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی ایران برای سومین دور متوالی با اجماع اعضای کنوانسیون تیر، به عنوان عضو شورای اجرایی تیر سازمان ملل انتخاب شد.

وی افزود:کنوانسیون تیر یکی از مهمترین ابزار‌های بین المللی درخصوص حمل و نقل و ترانزیت بین المللی کالا در بین کشور‌های عضو با پوشش بیمه بین المللی تیر بوده و نقش بسیار مهمی در توسعه ترانزیت و تجارت در سطح بین المللی دارد، این کنوانسیون دارای ۷۶ عضو از جمله اقتصاد‌های بزرگ جهان همچون چین، اتحادیه اروپا، امریکا، هند، روسیه، … است.

لطیفی تصریح کرد: شورای اجرایی تیر مهمترین بازوی تصمیم گیری کنوانسیون تیر سازمان ملل متحد، متشکل از ۹ نفر از خبرگان کشور‌های عضو که با اجماع آرا، برای یک دوره ۲ ساله انتخاب می‌شوند. جمهوری اسلامی ایران پس از ۴۶ سال عضویت در این کنوانسیون در سال ۹۵ برای اولین با انتخاب مصطفی آیتی به عضویت این شورا درآمد و با توجه به حضور موثر و فعال، برای سومین بار متوالی به همراه نمایندگان اتحادیه اروپا، اتریش، هلند، ایتالیا، روسیه، ترکیه و آذربایجان و ازبکستان موفق به کسب آرای اعضا کنوانسیون شد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دومین مصرف کننده کارنه تیر در دنیا است که حضور نماینده کشورمان در بالاترین سطح این کنوانسیون، نقش مهمی در توسعه ترانزیت کشور و منطقه خواهد داشت.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و قرار گرفتن در کریدور‌های مهم شرق-غرب، شمال-جنوب، حضور در مجامع بین المللی، از جمله فرصت‌هایی است که می‌توان از آن در توسعه تجارت منطقه‌ای و افزایش صادرات و خدمات ترانزیت کشور بهره برد.

لطیفی در خصوص پروژه‌های انجام شده در خصوص توسعه ترانزیت ایران و منطقه اظهار داشت:گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با اجرای پروژه‌های تیر الکترونیک با کشور‌های ترکیه و آذربایجان و همچنین توسعه حمل و نقل ترکیبی در کریدور‌های اسلونی-ایران، کتای (هند-آسیای میانه از طریق چابهار-افغانستان) گام‌های موثری در توسعه ترانزیت و تسهیل تجارت منطقه‌ای برداشته است.

بازگشایی مسیر‌های ترانزیتی عراق

بر اساس این گزارش با تصویب دولت عراق و اعلام هیئت گذرگاه‌های مرزی این کشور، پنج مرز این کشور برای ورود و خروج کامیون‌های ترانزیتی فعال شد.

 لطیفی در این خصوص گفت: پنج مرز رسمی عراق برای تردد کامیون‌های ترانزیتی فعال شده است که دو مرز آن مربوط به ایران است و مابقی با عربستان و اردن است.

وی افزود: دو مرز زرباطیه و منذریه (مهران و خسروی)، از این پس می‌توانند مسیر کامیون‌های ترانزیتی برای عبور از خاک عراق باشند.

پیش از این به دلیل عدم عضویت عراق در کنوانسیون تیر امکان تردد کامیون‌های ترانزیتی از این کشور مهیا نبود و با تصویب این کنوانسیون و اعلام هیئت گذرگاه‌های مرزی این کشور، این امکان در روز‌های اخیر فراهم شده است.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *