تاریخ امروز:۲۶ فروردین ۱۴۰۰

اقدامات قرارگاه ساماندهی مرغ برای آرامش بازار/ تامین ۱۴۵۰ تن مرغ برای استان تهران

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم خاوازی در حاشیه جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور  تصریح کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده روز گذشته هزار و ۱۱۶ تن مرغ  وارد استان تهران شد که البته این تدارک برای استان البرز هم دیده شده و به این ترتیب بازار مرغ به ثبات رسیده است. امروز هم هزار و ۴۵۰ تن مرغ برای استان تهران تامین و وارد این استان شد.

وی افزود:  طی بازدیدی که از مراکز عمده فروشی و خرده فروشی داشتیم، مردم از این رویه خوشحال بودند البته این خوشحالی می‌توانست دو تا دو ماه و نیم قبل هم اتفاق بیفتد، زیرا تولید به اندازه کافی در کشور وجود داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در دو ماه گذشته تصویر بسیار نامناسبی از وضع و ظرفیت‌های تولید مرغ در کشور به نمایش گذاشته شد گفت: این در حالی بود که تولید به اندازه کافی در کشور انجام می گرفت.

خاوازی افزود: این امر موجب شد چهارشنبه ۱۱ فروردین دولت تصمیم بگیرد تا ستاد یا قرارگاهی برای ساماندهی بازار مرغ ترتیب دهد که مسئولیت این کار به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شد.

وی گفت: در این قرارگاه که در اصل یک واحد هماهنگی بزرگ برای هماهنگ کردن دستگاه‌ها باهم و ساماندهی بازار است از شب ۱۱ فروردین کار آغاز شد و روز‌های تعطیل پنجشنبه و جمعه هم تصمیمات خوبی در این قرارگاه گرفته شد که از جمله آن برنامه ریزی برای تامین مرغ در استان‌هایی بود که از نظر قیمتی دچار مشکل بودند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در استان‌های تهران، البرز و سیستان و بلوچستان نظارت بر نظام تامین و توزیع مرغ در دستور کار قرار گرفت و با توجه به این که مطمئن بودیم مرغ به اندازه کافی تولید می‌شود برنامه ریزی برای توزیع در بازار را آغاز کردیم.

خاوازی بیان کرد: اگرچه دولت موافق افزایش قیمت مرغ نبود، اما به جهت این که از مهر سال گذشته افزایش قیمتی در حوزه مرغ نداشتیم و هزینه‌های تولید مانند حمل و نقل نیز افزایش یافته بود و ارز ۴۲۰۰ تومانی هم ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه‌های تولید مرغ را پوشش می‌داد دولت با افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان موافقت کرد.

دست دلالان از بازار مرغ کوتاه می شود

این مقام مسئول گفت: با اقدامات خوبی که برای تولید مرغ صورت گرفت دست واردکنندگان خاص از وارد کردن دان مرغ کوتاه شد از این پس، همه تولیدکنندگان می‌توانند دان مرغ وارد کنند.

خاوازی افزود: با کمک وزارت صمت در حال طراحی برنامه‌ای هستیم تا وضعیت نظام توزیع، سامان بگیرد. یکی از تصمیمات خوبی که در قرارگاه گرفته شد این بود که از این پس مستقیم با خود تولید کننده قرارداد بسته خواهد شد و تولید کننده محصول نهایی مرغ را برای توزیع بین مردم، تحویل دولت می‌دهد.

او در خصوص برخورد با دلالان گوشت مرغ هم گفت: اکثر توزیع کنندگان گوشت مرغ در کشور افراد سالمی هستند، اما متخلفانی هم هستند که با هماهنگی بین تعزیرات و دادستان‌های کشور، در حال رسیدگی است. مسیر تولید مرغ و توزیع آن طوری طراحی شده که از این پس دیگر هیچ فردی نمی‌تواند تخلف کند.

 خاوازی تصریح کرد: در این قرارگاه، وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صمت، دادگستری و اطلاعات در تلاشند تا آرامش کامل و فرآوانی گوشت مرغ در بازار برقرار باشد.

ممنوعیت  فروش مرغ به صورت قطعه بندی 

وزیر جهاد کشاورزی همچنین تاکید کرد: براساس مصوبه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور هر گونه قطعه بندی و بسته بندی مرغ تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

 خاوازی افزود: یکی از موارد موجود در بازار‏، قطعه بندی مرغ آن هم به مقدار زیاد بود و به جای این که مرغی کامل به مردم عرضه شود مرغ قطعه بندی آن هم با قیمت بسیار گزاف به فروش می‌رفت.

او اضافه کرد: موضوعی دیگر بسته بندی مرغ در قالب زنجیره‌ها و واحد‌های تولیدی بزرگ بود که با قیمت بسیار بالا عرضه می‌شد از این رو تا اطلاع ثانوی بسته بندی مرغ را ممنوع کردیم.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *