تاریخ امروز:۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

افزایش ۲۰ درصدی قیمت میوه نسبت به زمان برداشت امری طبیعی است/ثبات قیمت میوه در عمده فروشی

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با بیان اینکه قیمت میوه در مراکز عمده فروشی تغییری نداشته است، اظهار کرد: در بسیاری از محصولات کشاورزی نه تنها قیمت افزایش نداشته، بلکه در بسیاری از محصولات پایدار مانده است.

وی افزود: بارها اعلام کرده ایم که بعد از زمان برداشت، درصدی قیمت به علت هزینه و افت ضایعات بالا می رود، از این رو قیمت نسبت به زمان برداشت ۲۰ درصد بالاتر است.

شادلو افزایش ۲۰ درصدی قیمت نسبت به زمان برداشت را ناشی از هزینه های تره بار اعلام کرد و گفت: اگر قیمت محصولات میوه و تره بار نسبت به زمان برداشت تغییر نکند، تولیدکننده متحمل زیان می شود.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران ادامه داد: طی ۳ سال اخیر که قانون تجمیع لحاظ شد، وزارت بازرگانی به ۲ شاخه صنعت و کشاورزی تقسیم شد و مسئولیت صنایع به وزارت صمت و مسئولیت کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد و حال جای این سوال مطرح است که به چه علت وزارت صمت باید کار کشاورزی کند؟

به گفته وی، با تصویب قانون بهره وری و تجمیع در مجلس، مسئولیت صادرات و واردات به وزارت جهاد داده شد تا در قبال تولید داخل تصمیم گیری کنند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران افزود: با وجود آنکه عوامل قهری نظیر سرما، یخبندان، وزش باد شدید و تگرگ در بازار تاثیر گذار است، اما امسال گرمای زودهنگام و شرایط اقلیمی منجر به برداشت زودهنگام محصولات نوبرانه خواهد شد که با این وجود استقبالی از محصولات انباری نیست.

وی با اشاره به اینکه تغییری در بحث قیمت عمده فروشی و ذخایر سردخانه نداشتیم، بیان کرد: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار از مغازه های خرده فروشی انتظار داریم با سودهای حداقلی و کمتر از نرخ سود مصوب و قانونی اقدام به عرضه میوه در بازار کند.

شادلو در پایان تصریح کرد: با اعمال تحریم های ظالمانه و محدودیت ارزی که امکان واردات وجود ندارد، از این رو بخش های اقتصادی، مواد غذایی و ذخایر استراتژیک نباید دچار حاشیه شود و همواره تنظیم سفره خانوار جز مباحث حساس و قابل توجه در هر کشوری است که ضمن حمایت نباید اجازه دهیم مردم نگران تامین معیشتشان شوند.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *